Afrykański łącznik
Przedstawiciel południowoafrykańskiej firmy, która ma zbudować w Polsce komputerowy system Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, to międzynarodowy handlarz bronią - donosi "Super Express". Dziś Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zamierza podpisać kontrakt na ten system opiewający na 230 milionów złotych.
Kontrakt na system komputerowy, tak zwany CEPIK, jest jednym z największych przedsięwzięć informatycznych w Polsce ostatnich lat. W bazie danych znajdą się informacje o wszystkich kierowcach i samochodach zarejestrowanych w Polsce. Ten, kto będzie miał do nich dostęp, zyska szczegółowe dane wielu milionów Polaków - podkreśla "SE".
Przetarg ogłoszony przez MSWiA wygrało konsorcjum należącego do Prokomu Softbanku i południowoafrykańskiej firmy Face Technologies. Jej przedstawicielem w Polsce jest Bogdan K. Letowt, obywatel RPA polskiego pochodzenia. Spółka Face Technologies wywodzi się z południowoafrykańskiego koncernu zbrojeniowego Denel.
Bogdan Letowt jest - jak pisze "SE" - osobą w Polsce nieznaną. Wyjechał z kraju w 1968 r., jeszcze jako student Wydziału Elektroniki Politechniki Warszawskiej. Na stałe osiadł w południowej Afryce. W latach 90. kilkakrotnie odwiedzał polskie zakłady zbrojeniowe.
"SE" dotarł do dokumentów potwierdzających, że w 1991 roku Letowt usiłował sprzedać polską broń do RPA. Kraj ten - ze względu na drastyczne łamanie praw człowieka - był w tym czasie objęty embargiem ONZ. Zakaz sprzedaży obowiązywał do maja 1994 roku. (uk)