ycipk-3mw3ym
ycipk-3mw3ym
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Afera o koncert Behemotha w Toruniu - jednak zagrają

Zapowiedziany na sobotę w Toruniu koncert grupy Behemoth - pomimo licznych protestów - odbędzie się. Deathmetalowy zespół wystąpi w klubie studenckim Od Nowa.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
ycipk-3mw3ym

Akcja protestacyjna przeciw występowi grupy Behemoth prowadzona jest na portalach społecznościowych, jak i w formie listów wysyłanych do rektora Uniwersytetu Mikołaja Kopernika (UMK) w Toruniu, pod którego auspicjami działa klub Od Nowa. Uczestnicy protestu apelują o odwołanie koncertu w obawie przed nadszarpnięciem dobrego imienia uniwersytetu, możliwością szerzenia treści niezgodnych misją uczelni. Przestrzegają, że tożsamość grupy od lat jest budowana na nienawiści i braku tolerancji.

Protest poparł m.in. nowo wybrany poseł PiS z Bydgoszczy Kosma Złotowski, który wystosował list w tej sprawie do rektora UMK, prezydenta Torunia i marszałka województwa.

O odwołanie imprezy do rektora UMK zaapelował też Ogólnopolski Komitet Obrony przed Sektami, przestrzegając, że koncert "będzie reklamą ideologii śmierci, nienawiści i przemocy".

ycipk-3mw3ym

Rzecznik UMK dr Marcin Czyżniewski powiedział, że ani uniwersytet, ani klub Od Nowa nie są organizatorami koncertu. Wyraził przekonanie, że organizator i kierownictwo klubu zadbają, aby nie doszło do wydarzeń obrażających czyjeś uczucia czy naruszających zasady współżycia społecznego.

Grzegorz Kopcewicz, organizator festiwalu Metal Fest, w ramach którego ma odbyć się koncert grupy Behemoth, poinformował, że ma zapewnienie artystów, że nie dojdzie do ekscesów.

Lider zespołu Behemoth Adam "Nergal" Darski na koncercie we wrześniu 2007 r. w klubie Ucho w Gdyni podarł Biblię i nazywał ją m.in. "kłamliwą księgą". W trakcie występu nazwał też Kościół katolicki "największą zbrodniczą sektą".

Sprawa trafiła do Sądu Rejonowego w Gdyni, który 18 sierpnia tego roku uniewinnił Darskiego. W uzasadnieniu wyroku sędzia Krzysztof Więckowski powiedział, że działanie oskarżonego było "swoistą formą sztuki", zgodną z "metalową poetyką grupy Behemoth" oraz kierowaną do "określonej i hermetycznej publiczności". Apelację od wyroku 4 października wniosła gdyńska Prokuratura Rejonowa.

ycipk-3mw3ym
Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-3mw3ym

ycipk-3mw3ym
ycipk-3mw3ym