PolskaAfera hazardowa: Chlebowski miał wcześniej problemy

Afera hazardowa: Chlebowski miał wcześniej problemy

Doniesienia „Rzeczpospolitej” to nie pierwsza afera, gdzie nazwisko Zbigniewa Chlebowskiego w negatywnym kontekście występuje wraz z ustawa hazardową. Z ustaleń serwisu tvp.info wynika, że w 2003 roku Chlebowski mógł wprowadzić poprawkę do ustawy o grach hazardowych zakładającą czterokrotną obniżkę podatku dla automatów.

Afera hazardowa: Chlebowski miał wcześniej problemy
Źródło zdjęć: © PAP

Sprawa miała miejsce za czasu rządów SLD. Rządowym projektem ustawy o hazardzie zajmowała się wtedy specjalnie powołana w tym celu sejmowa podkomisja. Na jej posiedzeniu znacznie obniżono podatek od automatów do gry: z 200 do 50 euro. Poparli ją wszyscy posłowie podkomisji, w tym poseł PO Zbigniew Chlebowski. Wiele wskazuje też na to, że to on zaproponował wprowadzenie tej poprawki do ustawy.

– Pamiętam doskonale, że to on zgłosił tę poprawkę – wspomina posłanka SLD Anita Błochowiak, która również uczestniczyła w pracach podkomisji. – Zresztą podobnie twierdzili inni posłowie oraz urzędnicy Ministerstwa Finansów obecni w czasie posiedzenia. Nawet zapisali to w swoich notatkach – dodaje.

Mimo to Zbigniew Chlebowski wypierał się zgłoszenia tej poprawki. Twierdził, że zaproponowała ją Anita Błochowiak. – Miałam w planach zgłoszenie poprawki, ale pan Chlebowski mnie ubiegł – mówi posłanka SLD. – Czytając dzisiejszą publikację „Rzeczpospolitej” dochodzę do wniosku, że związki Zbigniewa Chlebowskiego z firmami hazardowymi mogą być większe niż myślałam wcześniej. Podczas prac nad ustawą w 2003 roku był widywany razem ze Zbigniewem Benbenkiem, biznesmenem związanym z kasynami – dodaje.

Ustawa o hazardzie budziła za rządów SLD w duże zainteresowanie mediów. Pojawiła się hipoteza, że lobbował za nią szef klubu SLD Jerzy Jaskiernia, którego społeczny asystent Maciej Skórka miał działać na rynku automatów do gry. Sprawa rzekomych nieprawidłowości podczas prac nad ustawą o hazardzie była później dwukrotnie badana przez prokuraturę. Obydwa postępowania skończyły się umorzeniem.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)