Trwa ładowanie...
d9478oz

Afera GetBack. Wiemy dlaczego prokuratura nie chciała 108 milionów złotych poręczenia

Decyzja sądu, aresztowany w sprawie afery GetBack, Piotr Osiecki może wyjść na wolność za astronomiczną kwotę poręczenia 108 milionów złotych. Jak ustaliła Wirtualna Polska, śledczy nie chcieli we wtorek przyjąć takiej kwoty, bowiem obawiali się, że podejrzany po wyjściu z aresztu może wyjechać z kraju.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Według śledczych, obaj byli szefowie TFI Altus mieli być zamieszani w aferę GetBack
Według śledczych, obaj byli szefowie TFI Altus mieli być zamieszani w aferę GetBack (PAP, Fot: Bartłomiej Zborowski)
d9478oz

Warszawski Sąd Okręgowy zdecydował wczoraj, że Piotr Osiecki i drugi podejrzany w aferze GetBack Jakub Ryba (także z zarządu Altusa) mogą opuścić areszt, jeśli wpłacą poręcznie majątkowe. W przypadku tego pierwszego sąd wyznaczył poręczenie na rekordową w polskim sądownictwie kwotę 108 milionów złotych. W przypadku tego drugiego – „tylko” na milion.

Sąd dał obu podejrzanym miesiąc na zebranie tych kwot. Ich pełnomocnicy przyszli z wymaganymi poręczeniami… już następnego dnia. Nie przekazali ich, ponieważ – jak ustaliliśmy – prokuratura złożyła zażalenie na decyzję sądu o uwolnieniu podejrzanych. Jednocześnie wystąpiła też z wnioskiem, żeby do czasu rozstrzygnięcia zażalenia zatrzymać podejrzanych w areszcie.

- Prokuratura Regionalna w Warszawie złożyła zażalenia na postanowienia Sądu Okręgowego w Warszawie z dnia 26 listopada o przedłużeniu stosowania tymczasowego aresztowania wobec podejrzanego Piotra O. i Jakuba R. w związku z zastrzeżeniem zmiany wskazanego środka zapobiegawczego w przypadku złożenia poręczenia majątkowego - informowała rzecznik Prokuratury Regionalnej Agnieszka Zabłocka - Konopka.

d9478oz

Według naszych nieoficjalnych informacji, prokuratorzy mają obawy, że zamieszani w wielomilionową aferę biznesmeni, nawet po wpłacaniu tak wysokich poręczeń mogą uciec z Polski przed wymiarem sprawiedliwości.

- To absolutne bezprawie. Postanowienie sądu o zwolnieniu z aresztu poręczeniu jest wykonalne, a prokuratura je blokuje. Tylko sąd może orzec o jego wstrzymaniu, a na tę chwilę takie orzeczenie nie zapadło - mówiła mec. Katarzyna Szwarc, adwokat Osieckiego.

Przypomnijmy, Piotr Osiecki i Jakub Ryba, byli członkowie zarządu Altus TFI, zostali zatrzymani przez Centralne Biuro Antykorupcyjne 31 sierpnia br. Od tego momentu przebywają w areszcie. Obaj zamieszani sa w aferę Getback. Śledczy zarzucaja im, że działając w zmowie z byłym prezesem Getback Konradem K. wyrządzili windykatorowi szkodę majątkową w wysokości co najmniej 160 mln zł. O tyle zawyżona miała być cena spółki EGB Investments (również spółki windykacyjnej), sprzedanej przez Altus TFI Getbackowi.

Aktualizacja (godz.15.30): Były szef Altus TFI Piotr Osiecki będzie mógł wyjść na wolność. Warszawski sąd okręgowy nie uwzględnił wniosku prokuratury o wstrzymanie poniedziałkowego orzeczenia o uchyleniu aresztu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d9478oz

Podziel się opinią

Share
d9478oz
d9478oz
Więcej tematów