Afera FOZZ - europejski list gończy za Przywieczerskim
Europejski nakaz aresztowania Dariusza Przywieczerskiego - do niedawna prezesa
spółki Universal - wydał Sąd Okręgowy w Warszawie. Przywieczerski został skazany w marcu w procesie Funduszu Obsługi Zadłużenia Zagranicznego na trzy i pół
roku więzienia. 1 kwietnia wydano krajowy list gończy za Przywieczerskim, ale był
on bezskuteczny wobec informacji prokuratury, że przebywa on poza
Polską.
30.05.2005 | aktual.: 30.05.2005 15:57
Jak powiedział rzecznik sądu sędzia Wojciech Małek, prokuratura we wniosku o taki nakaz wskazała, w którym państwie Unii Europejskiej może - według jej informacji - przebywać Przywieczerski.
Nakaz będzie wkrótce doręczony do właściwego sądu w tym nie ujawnionym państwie. Po ewentualnym zatrzymaniu Przywieczerski może trafić do polskiego aresztu nawet w kilka dni.
Przywieczerski to szef Rady Nadzorczej (do niedawna prezes) spółki Universal. Za czyn mu zarzucany, czyli wyprowadzenie z FOZZ ok. 1,5 mln dolarów, prokuratura domagała się 5 lat więzienia. W 1992 r. postawiła Przywieczerskiemu - wówczas dyrektorowi generalnemu Przedsiębiorstwa Handlu Zagranicznego Universal - także zarzuty naruszenia przepisów dewizowych. Później zostały one umorzone. Zarzut przywłaszczenia wobec Przywieczerskiego przedawnia się w grudniu 2006 r.
W końcu marca tego roku - po 14 latach od wszczęcia śledztwa - Sąd Okręgowy w Warszawie skazał na kary więzienia całą szóstkę oskarżonych w sprawie Funduszu Obsługi Zadłużenia Zagranicznego. Wyrok 9 lat więzienia otrzymał b. dyrektor generalny FOZZ Grzegorz Żemek, 6 lat - jego zastępczyni Janina Chim. Oboje są już w areszcie. Komentarzom, że ten wyrok to sukces wymiaru sprawiedliwości, towarzyszą obawy, czy sprawa nie przedawni się przed prawomocnym wyrokiem.
Według prokuratury, w latach 1989-1990 afera spowodowała 350 mln zł strat - sąd uznał, że straty wynoszą co najmniej 134 mln zł.