Adwokaci zaniepokojeni projektem zmian w sądownictwie
Naczelna Rada Adwokacka jest zaniepokojona proponowanymi zmianami ustawy o ustroju sądów powszechnych i apeluje do projektodawców i ustawodawców o tworzenie prawa, które będzie służyć zachowaniu konstytucyjnych gwarancji niezawisłości sędziów oraz umocnieniu autorytetu przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości.
19.04.2007 | aktual.: 19.04.2007 13:15
Przewidywane rozszerzenie zakresu ingerencji władzy wykonawczej w działanie sądownictwa zagraża zasadzie podziału władz - przestrzega NRA.
"Projekt, przewidując rozszerzenie pola ingerencji władzy wykonawczej w działania i strukturę polskiego sądownictwa, stwarza potencjalne niebezpieczeństwo zachwiania równowagą systemu i zasadą podziału władz, która stanowiła i stanowi fundament funkcjonowania praworządnego, demokratycznego państwa" - napisali adwokaci w stanowisku.
Radę niepokoi też zamiar wprowadzenia 24-godzinnego trybu decydowania o uchyleniu immunitetu sędziowskiego oraz udzielania zgody na zatrzymanie sędziego.
"Orzekanie w oparciu o wniosek prokuratora oraz udostępnione przez organy ścigania materiały dowodowe, których zakres ujawnienia zależy w istocie od ich uznania, może stworzyć niebezpieczeństwo podejmowania pochopnych decyzji" - przestrzega Rada. Według niej, doba to za mało, aby zapoznać się z aktami dotyczącymi skomplikowanych spraw, a za krótki czas pozostawiony na decyzję stwarza "wysokie ryzyko błędu narażającego autorytet władzy sądowniczej".
Zdaniem Rady, przyznanie ministrowi sprawiedliwości prawa do przenoszenia i znoszenia stanowisk sędziowskich, wyznaczania sędziego do pełnienia funkcji prezesa sądu, delegowanie sędziego bez jego zgody do dowolnego miejsca w Polsce, zawieszanie sędziego w czynnościach, a także sformalizowanie kryteriów awansu sędziego i ograniczenie znaczenia Krajowej Rady Sądownictwa zagrażają zasadom "niezawisłości i nieprzenoszalności sędziów gwarantowanych przez Konstytucję RP".
Rządowe projekty nowelizacji ustawy o ustroju sądów powszechnych i o Krajowej Radzie Sądownictwa są od kilku miesięcy przedmiotem prac w Sejmie.