Trwa ładowanie...
d2l76ly

Adam Bodnar pisze do Jacka Kurskiego. Pyta o "czarną listę" w TVP

Rzecznik Praw Obywatelskich chce wyjaśnień od prezesa Telewizji Polskiej. Sprawa dotyczy rzekomej "czarnej listy" dziennikarzy, ekspertów oraz polityków, którzy nie mogą być zapraszani do programów TVP.
Share
RPO Adam Bodnar kolejny raz pyta prezesa TVP Jacka Kurskiego o istnienie "czarnej listy" w Telewizji Polskiej
RPO Adam Bodnar kolejny raz pyta prezesa TVP Jacka Kurskiego o istnienie "czarnej listy" w Telewizji PolskiejŹródło: East News, Fot: Tomasz Jastrzebowski
d2l76ly

Sprawa dotyczy benefisu Andrzeja Seweryna i odmowy zaproszenia dla Aleksandra Smolara do TVP Kultura. Prezes Fundacji Batorego twierdził nie jest zapraszany do studia od 2015 r., co ma świadczyć o istnieniu tzw. "czarnej listy" dziennikarzy, ekspertów oraz polityków w telewizji publicznej. Władze Telewizji Polskiej zapewniły, że sprawa została rozwiązana.

TVP przekonywała również, że "Zarząd Spółki nie ustala gości programów publicystycznych, tematów rozmów oraz treści emitowanych materiałów". Redakcje i dziennikarze telewizji publicznej mają same zapraszać gości "w związku z posiadaną wiedzą i kompetencjami w zakresie tematu rozmowy lub audycji".

d2l76ly

"W związku z rozbieżnościami między zapewnieniami Telewizji Polskiej a rzeczywistością" Adam Bodnar zwrócił się do Jacka Kurskiego z prośbą o stanowisko. Rzecznik Praw Obywatelskich podkreśla, że "obowiązkiem władz mediów publicznych jest zagwarantowanie dziennikarzom możliwości wykonywania pracy bez nacisków i powstrzymania się od niepotrzebnej ingerencji w przekazywane treści".

RPO niepokoją doniesienia związane z informacjami, aby "dziennikarz ujawniał swoje źródła informacji, zaleceniach dotyczących stosowania agresywnych pytań konkretnym osobom czy podszywania się pod wolontariuszy lub serwisantów w celu uzyskania informacji oraz zlecania przygotowania materiałów, których celem ma być opracowanie nierzetelnej informacji lub potwierdzenie konkretnej tezy czy też zdyskredytowanie osoby".

Duda pogratulował Tuskowi. Publicyści: to zagrywka kampanijna

Źródło: rpo.gov.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2l76ly

Podziel się opinią

Share
d2l76ly
d2l76ly
Więcej tematów