PolskaABW ujawnia dokumenty ws. Orlenu

ABW ujawnia dokumenty ws. Orlenu

Fragmenty dokumentów w sprawie PKN
Orlen ujawnione w piątek przez szefa Agencji Bezpieczeństwa
Wewnętrznego.

Decyzja szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w sprawie zniesienia klauzuli tajności z fragmentów dokumentów niejawnych:

Na podstawie art. 21 ust. 2 ustawy z dnia 22 stycznia 1999 r. o ochronie informacji niejawnych (Dz.U. Nr 11, poz. 95 ze zm.) postanawia się co następuje:

Par. 1

Znosi się klauzule "Tajne" z fragmentów dokumentów przekazanych m.in. ministrowi Skarbu Państwa Wiesławowi Kaczmarkowi:

1) Is-0-8076/2001 z 22 listopada 2001 r. treści następującej:

"W załączeniu przesyłam Panu Ministrowi informację Zarządu Ochrony Ekonomicznych Interesów Państwa UOP dotyczącą potencjalnych zagrożeń dla interesów ekonomicznych RP wynikających z monopolistycznej pozycji (...) firmy (...) w dostawach ropy naftowej z WNP do Polski.

Uprzejmie informuję, że w świetle posiadanego rozpoznania, zachowanie dotychczasowej, faktycznie monopolistycznej, pozycji (...) firmy w zakresie organizowania wspomnianych dostaw - zwłaszcza dla PKN Orlen S.A. - nie wydaje się być korzystne z punktu widzenia interesów ekonomicznych RP.

(...) Uzyskiwane w tym kontekście środowiskowe opinie ekspertów branży paliwowej wskazują na celowość pilnego dokonania wszechstronnej, ekonomicznej oceny kontraktów zawieranych z tą firmą w ciągu ostatnich lat przez płocką petrochemię i inne podmioty polskiego sektora naftowego oraz ewentualnej zmiany dotychczasowej strategii zakupów. (...)".

2) Is-0-8075/0-8047/2001 z dnia 22 listopada 2001 r. treści następującej:

"Informacja dotyczy: potencjalnych zagrożeń dla interesów ekonomicznych RP wynikających z monopolistycznej pozycji (...) firmy (...) w dostawach ropy naftowej z WNP do Polski.

(...)

Rozwiązania proponowane przez ekspertów branży paliwowej.

Dotychczasowe rozpoznanie zagadnienia istnienia faktycznego monopolu (...) firmy (...) w realizowanych dostawach ropy naftowej do Polski wskazuje, że celowym byłoby rozważenie podjęcia następujących działań:

- z uwagi na termin wygaśnięcia w sierpniu 2002 r. ważności upoważnienia nr (...) z dnia (...) - sporządzenie w terminie kilkunastu najbliższych tygodni wszechstronnej oceny ekonomicznej kontraktów na dostawy ropy do Polski, zawartych w ciągu ostatnich lat z firmą (...). Podstawowym kryterium tej oceny byłaby odpowiedź na stawiane przez konkurencję (...) zarzuty o negatywne finansowe skutki tych umów dla interesów ekonomicznych Polski;

- w przypadku potwierdzenia zgłaszanych przez branżowych konkurentów (...) zarzutów, jak i wobec uzyskiwanych w ostatnim czasie niepotwierdzonych informacji wskazujących na zamiar prolongowania przez aktualne kierownictwo PKN upoważnienia dla (...) na kolejne lata, należy rozważyć celowość zmiany dotychczasowej strategii zakupów ropy przez PKN Orlen (...).

Zachowanie dotychczasowej pozycji (...) nie wydaje się być korzystne z punktu widzenia interesów ekonomicznych państwa. Niezależnie od komplementów wypowiadanych przez krajowych odbiorców ropy dostarczanej przez firmę (...) - nie ulega wątpliwości, że funkcjonuje faktyczny monopol. (...)".

3) Is-0-888/0-865/02 z dnia 5 lutego 2002 r. o treści następującej:

"Informacja sygnalna dotyczy: planów podpisania przez PKN Orlen pięcioletniego kontraktu z (...).

Według informacji uzyskanych przez pion ochrony ekonomicznych interesów państwa UOP, kierownictwo PKN Orlen rozważa możliwość podpisania ze spółką (...) pięcioletniego kontraktu na dostawy ropy naftowej. (...)

W dniach 29-30 stycznia br. między przedstawicielami obu spółek (...) przeprowadzone zostały rozmowy, w wyniku których uzgodniono treść kontraktu na dostawy ropy na kolejne pięć lat. Umowa wejdzie w życie po podpisaniu jej przez dwóch członków zarządu oraz zatwierdzeniu przez radę nadzorczą, co może nastąpić na jej najbliższym posiedzeniu, planowanym na 8 lutego br."

Par. 2

Decyzja wchodzi z dniem podpisania.

Szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego
* Andrzej Barcikowski*

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)