Abp Życiński: terroryzm to fanatyczna pogarda dla człowieka
Fanatyczną pogardą dla człowieka nazwał abp
Józef Życiński ataki terrorystów. Podczas niedzielnej mszy
świętej w Lublinie w intencji ofiar zamachu w Madrycie metropolita
wezwał wiernych do poszanowania prawa i przeciwstawienia się
kultowi siły.
21.03.2004 19:35
Metropolita powiedział o zamachach terrorystycznych 11 września 2001 r. i 11 marca 2004 r., że to "przejawy fanatycznej pogardy dla człowieka, postaw, w których nie liczy się ani ludzka godność, ani państwo prawa. Liczy się tylko czyjś egoizm prowadzący do zabijania, postawa, w której wszelkie środki są dozwolone, aby niszczyć i wymierzać sprawiedliwość ideologów według swojej własnej skali" - dodał.
Zdaniem abp. Życińskiego fanatyzm i egoizm mogą wejść do każdego środowiska, które ulega kultowi siły. Przypomniał dojście do władzy Hitlera, który zyskał posłuch, "bo umiał przemawiać, mówił, że zrobi porządek; bo zapowiadał, że ukróci działanie Żydów".
"Ten kult siły, łamiącej prawo, niosącej pogardę dla człowieka, nie zaginął bynajmniej w naszym pokoleniu. Można spotkać się z prymitywnymi wystąpieniami polityków, które wywołują zażenowanie, a obok tego można zauważyć zacierających ręce, którym się to podoba i którzy mówią: niech wreszcie ktoś przyjdzie i zrobi porządek"- powiedział metropolita.
Arcybiskup wezwał wiernych, aby przeciwstawiali się zjawiskom łamania prawa i braku szacunku dla ludzkiej godności.
"Patrząc na to, co rodzi grozę w kulturze XXI wieku, umiejmy zdecydowanie i jednoznacznie oceniać wszelkie formy naruszania państwa prawa, wszelkie przejawy pogardy i nienawiści dla człowieka; abyśmy umieli budować zrąb demokracji, humanizm chrześcijański, wizje wrażliwych dusz zatroskanych o ład społeczny"- zaapelował abp Życiński.
11 marca w Madrycie w czterech pociągach podmiejskich doszło do wybuchów, w wyniku których zginęło 202 osoby, a półtora tysiąca zostało rannych. Do zamachu przyznała się grupa związana z Al- Kaidą, organizacją terrorystyczną odpowiedzialną także za zamachy w USA 11 września 2001 r.