Abp Życiński ocenia wydarzenia 2003 roku
Arcybiskup Józef Życiński powiedział w Sygnałach Dnia, że w mijającym roku jednym z najbardziej radosnych wydarzeń jest sposób reagowania młodzieży podczas spotkań z papieżem Janem Pawłem II, które wykazały, że młodzi ludzi mają wrażliwość i idealizm. Drugie radosne wydarzenie to wynik szczytu Unii Europejskiej w Kopenhadze.
Arcybiskup Życiński powiedział, że jest to dla niego perspektywa zjednoczonej Europy, która definitywnie odchodzi od smutnego dziedzictwa Jałty, gdzie mur berliński i żelazna kurtyna były symbolem totalitarnych władz.
Zdaniem arcybiskupa Życińskiego, jednym z najbardziej bolesnych zjawisk mijającego roku jest narastanie populizmu i korupcji. Podkreślił, że jest to tym bardziej smutne, że zjawiska te występują w społeczeństwie, które inspirowało wielkie ideały i wzorce moralne "Solidarności".
Inne smutne wydarzenie to informacja o sklonowaniu człowieka, która, gdyby okazała się prawdą, oznaczałaby przejście w traktowaniu człowieka na poziom przedmiotu.
Arcybiskup Życiński mówiąc o coraz bardziej konsumpcyjnym społeczeństwie podkreślił, że proporcja między "mieć" a "być" musi być zachowana, ale z pierwszeństwem dla "być"
Arcybiskup podkreślił, że byt człowieka pewnym stopniu musi być zapewniony, bo gdy nie ma środków na zaspokojenie podstawowych potrzeb trudno jest troszczyć się o "być".
Według Życińskiego, walka z konsumpcyjnym stylem życia nie powinna być walką z wiatrakami, lecz wyrażać się w duchowym pogłębieniu - zamiast narzekać na głupotę reklam sięgnąć po dobrą książkę, nie być niewolnikiem telewizora, gdzie kolejny film zabijający refleksję jest tylko stratą czasu.(an)