PolskaAbp Wielgus zwrócił się o zbadanie jego teczki w IPN

Abp Wielgus zwrócił się o zbadanie jego teczki w IPN

Nowy metropolita warszawski abp Stanisław
Wielgus spotkał się z przewodniczącym Kościelnej Komisji Historycznej i poprosił Komisję o zbadanie materiałów dotyczących jego osoby, znajdujących się w zbiorach IPN - poinformował rzecznik Episkopatu Polski ks. Józef Kloch.

Abp Wielgus zwrócił się o zbadanie jego teczki w IPN
Źródło zdjęć: © PAP

Rzecznik Episkopatu ksiądz Józef Kloch powiedział, że arcybiskup spotkał się z przewodniczącym Kościelnej Komisji Historycznej, profesorem Wojciechem Łączkowskim. Dodał, że członkowie komisji, którzy rozpoczęli dziś prace w Instytucie Pamięci Narodowej w Warszawie, zapoznali się z ważnymi dokumentami, dotyczącymi inwigilacji Kościoła przez SB.

Arcybiskup wcześniej zapowiadał, że po objęciu urzędu metropolity warszawskiego zwróci się do Kościelnej Komisji Historycznej, by zbadała dotyczące go akta SB. Mówił też, że jeśli będzie to możliwe, chciałby zapoznać się z dokumentami na swój temat, znajdującymi się w IPN. Zapewniał również, że nie był świadomym współpracownikiem komunistycznych służb bezpieczeństwa.

Zgodnie z prawem kanonicznym i zasadami, jakimi kieruje się komisja, może ona zająć się aktami dotyczącymi arcybiskupa tylko wtedy, gdy ten o to się do niej zgłosi. Komisja bez wniosku biskupa nie może podjąć takich badań, gdyż prawo obowiązujące w Kościele mówi jasno, że władzę nad biskupem ma tylko papież, a nie Konferencja Episkopatu, która powołała do życia Komisję.

Jutro badanie znajdujących się w IPN akt dotyczących arcybiskupa Wielgusa rozpocznie z kolei zespół powołany przez Rzecznika Praw Obywatelskich Janusza Kochanowskiego. Powiedział o tym członek tego 3-osobowego zespołu badawczego, profesor Andrzej Paczkowski. Dodał, że w Instytucie Pamięci Narodowej zapewniono go, że dokumenty są już przygotowane i że jest ich niedużo. Według profesora Paczkowskiego prawdopodobnie do czwartku zespół poinformuje rzecznika o zawartości dokumentów dotyczących arcybiskupa Wielgusa.

Zdaniem profesora Paczkowskiego, na mocy obowiązującej jeszcze przez jakiś czas starej ustawy lustracyjnej, Rzecznik Praw Obywatelskich miał prawo powołać taki zespół badawczy. Profesor uważa, że prace zespołu Janusza Kochanowskiego nie będą kolidowały z badaniami Kościelnej Komisji Historycznej.

Rzecznik Praw Obywatelskich powołał zespoł badawczy po otrzymaniu listu grupy senatorów. 21 grudnia 2006 roku napisali oni, że z rosnącym niepokojem obserwują medialne insynuacje dotyczące arcybiskupa Stanisława Wielgusa. O współpracę z SB oskarżyła metropolitę warszawskiego "Gazeta Polska" bez przytoczenia dokumentów.

W zespole powołanym przez Janusza Kochanowskiego, oprócz profesora Paczkowskiego, są: redaktor naczelny "Więzi" Zbigniew Nosowski oraz teolog, ksiądz profesr Tomasz Węcławski.

Arcybiskup Stanisław Wielgus jest już w rezydencji arcybiskupów warszawskich. Z Płocka przywiózł część księgozbioru, liczącego wiele tysięcy tomów. W piątek 5 stycznia nowy metropolita warszawski przejmie kierowanie archidiecezją. W niedzielę 7 stycznia odbędzie się zaś uroczysty ingres arcybiskupa Wielgusa do archikatedry warszawskiej.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)