Abp Nycz: szukajcie dróg polskiej jedności
Do szukania dróg polskiej jedności, która służyłaby każdemu człowiekowi, każdej rodzinie, każdej społeczności lokalnej - wezwał metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz podczas uroczystości Bożego Ciała w Warszawie.
- Prześcigajcie się w tworzeniu programów dla naszej ojczyzny i dla rozwiązywania jej trudnych problemów - nie tylko na czas kampanii wyborczej, ale w systematycznej trosce o polskie sprawy. W imię wierności tym, którzy zginęli pod Smoleńskiem, tym, co ucierpieli w powodzi. W imię wierności nowemu błogosławionemu ks. Jerzemu Popiełuszce, którego da nam Kościół w najbliższą niedzielę - mówił abp Nycz.
Dodał, że beatyfikacja ks. Popiełuszki, który nawoływał do jedności i sam jednoczył Polaków, "byłaby jakimś egzystencjalnym zgrzytem, gdyby jej uczestnicy nie podjęli troski o Polskę, bez podziału na 'my' i 'wy', na prawdziwą i inną" - mówił. - Jaką inną? - pytał.
Wezwał też do rzetelnej i długofalowej troski "o likwidowanie podziałów naszej ojczyzny na Polskę A i B, a nawet C". Podkreślił, że takie różnice i podziały niestety są. - Wystarczy wyjechać poza Warszawę, poza wielkie miasta i to wcale niedaleko - mówił.
- Ksiądz Jerzy Popiełuszko jest nam postawiony za wzór troski o wartości, o człowieka, o wiarę. Błogosławiony, aktualny na nasze czasy - mówił w dalszej homilii metropolita warszawski.
- Czy nie trzeba Bogu w tej eucharystycznej procesji dziękować za czekającą nas w niedzielę beatyfikację i za nowego błogosławionego, który za św. Pawłem uczył nas i uczy zło dobrem zwyciężać? - pytał w homilii abp Nycz.
Zdaniem hierarchy, to dziękczynienie Bogu i ludziom za to, co się w nas dobrego narodziło, jest także potrzebne dlatego, byśmy "nie zmarnowali tej szansy i tej ofiary ludzi, rodzin, wspólnot, ofiary księdza Jerzego".
Nawiązując do Eucharystii, abp Nycz podkreślił, że jest ona fundamentem jedności. (...) - Sługa Boży ks. Jerzy Popiełuszko nawoływał do jedności wokół prawdy i dobra, gromadził ludzi dla wspólnego dobra, wlewał w ludzkie serca nadzieję. Czynił to zwłaszcza podczas sprawowanej Eucharystii - mówił metropolita warszawski.
W warszawskiej bazylice Św. Krzyża, pod przewodnictwem abp. Kazimierza Nycza, odbyły się centralne uroczystości Bożego Ciała, jednego z najważniejszych świąt obchodzonych przez Kościół katolicki.
W uroczystości uczestniczyli parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych stolicy, rektorzy uczelni, wojsko oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy Warszawy.
Po mszy, odprawionej w uroczystość Bożego Ciała w warszawskiej bazylice Świętego Krzyża, sprzed świątyni wyruszyła kilkutysięczna, barwna procesja eucharystyczna do ołtarzy ustawionych na Krakowskim Przedmieściu, pl. Piłsudskiego oraz przy kościele św. Anny.
Ołtarze zostały przygotowane przez siostry wizytki, wojsko, harcerzy, rzemieślników i studentów.
W procesji uczestniczą biskupi warszawscy, duchowieństwo, siostry zakonne, harcerze, wojsko, policja oraz przedstawiciele parafii warszawskich ze sztandarami.
Święto Bożego Ciała zostało ustanowione w 1264 roku przez papieża Urbana IV. Tego dnia wierni publicznie wyznają wiarę w obecność Chrystusa w Najświętszym Sakramencie, niesionym w procesji do czterech ołtarzy.