Abp Nycz: "Okno życia" - oby nie musiało być otwierane
Kościół zawsze będzie przypominał, także wtedy, kiedy nie będzie to się podobało współczesnym tego świata, że życia należy bronić od poczęcia do naturalnej śmierci - powiedział abp Kazimierz Nycz podczas uroczystości poświęcenia i otwarcia pierwszego w Warszawie "Okna życia". Metropolita warszawski mówił: - Oby ono nie było potrzebne nikomu i żeby nigdy nie musiało być otwierane, ale - dodał - realizm współczesnego życia jest taki, że czasami musi być otwarte.
- Kościół zawsze będzie głosił tę prawdę, będzie głosił przede wszystkim matkom i ojcom, bo oni najskuteczniej mogą bronić każde życie. Ale będzie też przypominał, także rządzącym i stanowiącym prawo, żeby czynili to w duchu odpowiedzialności za człowieka i w trosce o jego godność, czy to odnośnie dzieci nienarodzonych, czy tak rozpowszechnionej w świecie aborcji, czy też współczesnych metod służących powoływaniu życia metodą in vitro - podkreślił abp Nycz.
"Okno życia" zostało otwarte w Domu Prowincjonalnym Sióstr Rodziny Maryi przy ul. Hożej 53 z inicjatywy metropolity warszawskiego abp. Kazimierza Nycza. Jest to drugie "Okno życia"; pierwsze od 2006 roku funkcjonuje już w Krakowie.
Metropolita warszawski w wygłoszonej homilii podkreślił, że Kościół "nie może pozostać tylko na głoszeniu, ale musi czynić to, co służy obronie ludzkiego życia". Dodał, że czyni to przez pochylanie się nad rodzinami, zwłaszcza nad rodzinami, których życie jest zagrożone. "Czyni to wychodząc z pomocą przez domy samotnej matki. - Domów tych jest w Polsce ponad sto, w większości są one prowadzone przez Kościół lub instytucje kościelne - zaznaczył abp Nycz.
Abp Nycz wyjaśnił, że "Okno życia" jest po to, żeby dziecko niechciane mogło żyć i żeby ktoś inny mógł się nim zaopiekować, czy też je adoptować.
"Okno życia" jest ofertą kierowaną przez Kościół do matek, które z różnych powodów ukrywają fakt ciąży i tych samych powodów nie mają możliwości przyjęcia dziecka oraz zaopiekowania się nim. Zamiast uśmiercić swoje dziecko albo porzucić je na śmietniku, matka znajdująca się w trudnej sytuacji może swoje dziecko przekazać pod opiekę "Okna życia".
Przy "Oknie życia" nieustanny dyżur pełnią siostry ze zgromadzenia Rodziny Maryi i uruchamiają procedurę przejęcia opieki nad dzieckiem. Matka zachowuje anonimowość i nie jest poszukiwana przez sąd. Natomiast dziecko trafia do szpitala na oddział noworodków, gdzie przechodzi badania, a o jego dalszym losie decydują sąd i ośrodki adopcyjne.
"Okno życia" oprócz tego, że ratuje życie, pełni również funkcję edukacyjną i uświadamiającą. Każdej ciężarnej uświadamia, że nie pozostanie nigdy osamotniona w sytuacji braku możliwości zapewnienia dziecku należnej opieki. Jest symbolem gotowości społeczeństwa do przyjęcia każdego dziecka i znakiem szacunku dla wielkiego daru życia.
Stołeczne "Okno życia" działa pod opieką Caritas Archidiecezji Warszawskiej, a w jego funkcjonowanie zaangażowane są nie tylko Siostry Rodziny Maryi, ale także Duszpasterstwo Rodzin Archidiecezji Warszawskiej, Pogotowie Ratunkowe, Szpital im. Św. Rodziny oraz ośrodki adopcyjne.