PolskaAbp Nossol odbierze Nagrodę Polsko-Niemiecką

Abp Nossol odbierze Nagrodę Polsko-Niemiecką

W poniedziałek w Berlinie sekretarz stanu w
Ministerstwie Spraw Zagranicznych Anna Fotyga i szef niemieckiej
dyplomacji Frank-Walter Steinmeier wręczą abp. Alfonsowi Nossolowi
Polsko-Niemiecką Nagrodę za szczególne zasługi dla rozwoju
stosunków obu krajów w 2005 roku.

07.05.2006 | aktual.: 07.05.2006 10:50

Według polskiego MSZ, przyznanie biskupowi opolskiemu, abp. Nossolowi nagrody nawiązuje do obchodzonej w ubiegłym roku 40. rocznicy listu biskupów polskich do biskupów niemieckich oraz Memorandum Wschodniego Kościoła Ewangelickiego Niemiec.

"Duszpasterska działalność biskupa opolskiego stanowi kontynuację dzieła zapoczątkowanego w 1965 roku przez biskupów polskich oraz przez Kościół Ewangelicki Niemiec i po dzień dzisiejszy służy idei polsko-niemieckiego pojednania. W osobie jednego laureata rządy Polski i Niemiec w sposób symboliczny uhonorowały wielki wkład kościołów: katolickiego i ewangelickiego w dzieło pojednania i porozumienia polsko-niemieckiego" - napisano w informacji polskiego MSZ.

Abp Alfons Nossol jest członkiem Papieskiej Rady ds. Jedności Chrześcijan oraz Papieskich Komisji Mieszanych dla Dialogu Teologicznego pomiędzy Kościołem katolickim i prawosławnym a także między Kościołem katolickim i luterańskim.

Jest też członkiem Rady Stałej Episkopatu Polski i Rady Naukowej Episkopatu. Pełni funkcję przewodniczącego Rady Episkopatu ds. Ekumenizmu. Profesor i Wielki Kanclerz Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego jest także doktorem honoris causa Uniwersytetów w MŘnster, Mainz, Opolu, Warszawie (CHAT) i Bambergu.

Polsko-Niemiecką Nagrodę ustanowiły rządy Polski i Niemiec na mocy Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy z 1991 roku.

Laureatów nagrody od 1993 roku corocznie wyłania komitet, któremu obecnie przewodniczą Władysław Bartoszewski i Karl-Heinz Hornhues.

Po raz pierwszy Nagrodę przyznano w 1993 r. Laureatami zostali wówczas Tadeusz Mazowiecki oraz pośmiertnie Willy Brandt. Rok później nagrodę otrzymali Marion Doenhoff i Stanisław Stomma, a w roku 1995 - Uniwersytet Europejski Viadrina we Frankfurcie nad Odrą oraz Collegium Polonicum w Słubicach. W 1996 r. nagrodę dostało Polsko-Niemieckie Stowarzyszenie Naukowo-Kulturalne i Stowarzyszenie Wspierające Pobyty Naukowe Studentów Polskich w Niemczech, w 1997 r. - Polsko-Niemiecki Klub Dziennikarzy "Pod Stereo-Typami".

W 1998 r. nagrodą uhonorowano "Tygodnik Powszechny" i Towarzystwo im. Anny Morawskiej z Magdeburga, w 1999 r. - Krzysztofa Skubiszewskiego oraz Hansa-Dietricha Genschera, w 2000 r. - Dzieło im. Maksymiliana Kolbe oraz Polsko-Niemieckie Towarzystwo Zdrowia Psychicznego, w 2001 r. - Andrzeja Szczypiorskiego (pośmiertnie) oraz Fundację św. Jadwigi i Towarzystwo Niemiecko-Polskie w Saksonii.

W 2002 r. nagroda trafiła do Polsko-Niemieckiej Komisji Podręcznikowej, w 2003 r. otrzymał ją Robert Traba - przewodniczący Wspólnoty Kulturowej "Borussia" oraz Hans Koschnick, b. burmistrz Bremy.

Nagrodę za 2004 rok otrzymali: prof. Anna Wolff-Powęska i kierowany przez nią zespół Instytutu Zachodniego w Poznaniu oraz prof. Klaus Ziemer i zespół Niemieckiego Instytutu Historycznego w Warszawie.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)