Abp Muszyński: Kościół za wstąpieniem Polski do UE, ale...
Podstawowym warunkiem opowiedzenia się przez polski Kościół za przyjęciem Polski do Unii Europejskiej jest odwołanie się do Boga w preambule przyszłej Konstytucji Europejskiej - powiedział metropolita gnieźnieński, arcybiskup Henryk Muszyński.
05.12.2002 | aktual.: 05.12.2002 08:58
Gość radiowych "Sygnałów Dnia" zauważył, że dobrą formą takiego odwołania do Boga byłaby preambuła polskiej Konstytucji, która zyskała duże uznanie w Europie Zachodniej. W polskiej Konstytucji "Invocatio Dei", to odwołanie do Boga jako ostatecznego gwaranta godności ludzkiej, prawdy, sprawiedliwości, dobra i piękna - przypomniał arcybiskup Muszyński.
"Ta formuła jest o tyle szczęśliwa, że mówi nie tylko w imieniu ludzi wierzących, ale uwzględnia także tych, którzy nie podzielają tej wiary i czerpią wartości z innych źródeł" - podkreślił metropolita gnieźnieński.
Arcybiskup Henryk Muszyński zwrócił uwagę, że "Invocatio Dei" jest formułą, która obejmuje zarówno żydów, muzułmanów i chrześcijan, gdyż odwołuje się do Boga osobowego. Zaznaczył, że może być to jeden z elementów, który od strony duchowej łączą wyznawców tych religii mieszkających w Unii Europejskiej.
"Jeżeli Unia ma być nie tylko wspólnotą gospodarczą czy polityczną, to trzeba szukać także głębokich więzów duchowych, które tę olbrzymią różnorodność kulturową i etniczna połączą" - podkreślił arcybiskup Henryk Muszyński.
Dodał, że Kościół oczekuje również, że w Konstytucji Europejskiej będzie zagwarantowana wolność religijna, w sensie indywidualnym, wspólnotowym i strukturalnym.(an)