Abp Michalik: wejście do UE jest faktem, nie wolno tego lekceważyć
Wejście Polski do Unii Europejskiej jest
faktem, naród tak zdecydował i tego nie wolno lekceważyć -
oświadczył przewodniczący Episkopatu Polski abp Józef Michalik
podczas obrad 327. Zebrania Plenarnego Konferencji
Episkopatu Polski.
Zastrzegł, że "nie wolno natomiast łudzić ludzi wizją, mirażem przyszłości bez trudności, bo trudności byłyby, gdybyśmy pozostali poza Unią, i będą po wejściu do niej".
Jak powiedział, każda nowość niesie za sobą nowe trudności. "Nie trzeba ich się bać"- podkreślił. Zaznaczył, że nie bałby się także głosów krytycznych wobec Unii, "głosów szczerze zatroskanych o przyszłość Polski w nowej rzeczywistości europejskiej".
Według abp. Michalika, bardziej niebezpieczne są głosy populistyczne, które mogą oddziaływać "na psychologię tłumu". "Ludzi nieodpowiedzialnych za to, co mówią, bardzo trudno jest przekonać, a także nawiązać z nimi dialog"- ostrzegł.
Podkreślił, że dzień 1 maja jest pierwszym dniem nowej rzeczywistości, "kiedy Episkopat spotyka się już w nowych strukturach europejskich". Dodał, że jest to zawsze jakaś nowa motywacja do pracy, także do pracy w ramach Konferencji Episkopatu Polski.
Nawiązując do obrad Konferencji, abp Michalik powiedział, że biskupi rozważali przede wszystkim sprawy związane z duszpasterstwem Kościoła. "To jest główne zatroskanie Kościoła po akcesji naszego kraju do UE. Natomiast wszystko inne powinno być podporządkowane temu głównemu celowi" - powiedział.
Zauważył, że jest to dla niego pierwsza Konferencja Episkopatu Polski, której przyszło mu przewodniczyć, tym bardziej więc docenia rolę poprzedników.
"Cała sytuacja po wejściu Polski do Unii Europejskiej jest jakąś nową nadzieją dla biskupów na uzyskanie kontaktu z Panem Bogiem i na uzyskanie kontaktu z ludźmi. Jest to jakieś nowe wyzwanie dla nas wszystkich. Sądzę, że ważną rzeczą jest to, żebyśmy wszyscy razem spojrzeli na te nowe możliwości. Dlatego biskupi będą mieli okazję zdecydować, czy dotychczasowy rytm pracy w ramach Konferencji Episkopatu jest do udoskonalenia lub do jakiegoś rozszerzenia" - powiedział abp Michalik.
Dodał, że obecność na Konferencji Episkopatu Polski biskupów- gości z 25 krajów świadczy o tym, że "jakość naczyń połączonych jest bardzo ważna w Kościele". "Był to taki minisynod braterskiej obecności biskupów z różnych krajów z różnymi problemami, a to zawsze ubogaca, mobilizuje i otwiera nowe perspektywy" - podkreślił.
Poinformował też o liście biskupów polskich, który postanowili oni skierować do rządu Irlandii, przewodniczącej w tym półroczu Unii Europejskiej. Jak wyjawił, w liście tym zawarty jest apel biskupów o odwołanie się w przyszłym Traktacie Konstytucyjnym UE do chrześcijaństwa i do Boga.