PolskaAbp Michalik: udział w wyborach obowiązkiem Polaków

Abp Michalik: udział w wyborach obowiązkiem Polaków

Udział w wyborach parlamentarnych i czynne wspieranie dobra jest obowiązkiem każdego z nas - podkreślił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, arcybiskup Józef Michalik przed obradami plenarnymi biskupów w Warszawie.

"Od dawna mamy tę tradycję, że zachęcamy do dojrzewania obywatelskiego, odnośnie udziału w wyborach" - dodał arcybiskup.

Metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz podkreślił, że udział w wyborach "stanowi ważny wymiar odpowiedzialności chrześcijanina za życie społeczne". Dodał, że mówi o tym także nauka społeczna Kościoła.

Zapytany, czy biskupi ustosunkują się do kampanii wyborczej, która jest prowadzona czasami w sposób brutalny, abp Nycz odpowiedział, że "nie wie". Wiem, że mogą mówić i powinni mówić głośno, stale i bez przerwy na trzy tematy, że: trzeba iść do wyborów, podawać ogólne kryteria na kogo należy głosować bez wskazywania kogokolwiek i czegokolwiek, jak również podkreślać personalny wymiar wyborów - powiedział abp Nycz.

Zdaniem arcybiskupa "należy głosować z przekonaniem na takiego człowieka, którego dość głęboko zna się z jego poglądów". Natomiast osobną kwestią jest, na ile to potem przełoży się na listę partii, bo jednocześnie głosuje się na listę partii - dodał.

Pytany, czy nie jest zaniepokojony obecną debatą wyborczą, abp Nycz odpowiedział, że go w polityce "już nic niepokoi". Dodał, że patrzy na to wszystko czasem "ze smutkiem", a czasem "nie ogląda lub wyłącza telewizor". Według niego obecna debata "jest ostra, emocjonalna, czasem mało programowa".

Zdaniem metropolity gdańskiego abp. Tadeusza Gocłowskiego, politycy powinni więcej mówić "nie tyle o interesach partii, ale rozważyć, co to znaczy polityka, roztropna troska o dobro RP, bo to jest istotna sprawa". Należy bronić się przed niepokojami, które mogłyby wzburzyć społeczeństwo. Za dużo mamy już kłopotów, które powodują różnicowanie różnych grup. Należy zwrócić uwagę na to, jak odbiera młodzież tego typu reakcje - mówił arcybiskup.

Odnosząc się do telewizyjnej debaty b. prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego i premiera Jarosława Kaczyńskiego, abp Gocłowski powiedział, że podczas niej została zaprezentowana "nie tyle troska o dobro Rzeczypospolitej, co interesów partyjnych".

Na konferencji prasowej podczas obrad biskupów rzecznik Episkopatu ks. Józef Kloch poinformował, że hierarchowie zapoznają się wynikami prac Kościelnej Komisji Historycznej i Zespołu Oceny Etyczno-Prawnej dokumentów IPN dotyczących duchowieństwa.

Biskupi debatować będą też nad nowelizacją statutu Episkopatu Polski. Inny temat obrad to duszpasterstwo młodzieży, duszpasterstwo powołań oraz duszpasterstwo Polaków za granicą. Hierarchowie omówią również stan przygotowań do Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego w Quebec (Kanada), który odbędzie się w czerwcu przyszłego roku.

Na zakończenie obrad ma być wydany komunikat lub list biskupów, zachęcający wiernych do udziału w wyborach.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)