PolskaAbp Michalik: Konstytucja powinna jednoznacznie chronić życie

Abp Michalik: Konstytucja powinna jednoznacznie chronić życie

Prawo do życia i konieczność jego ochrony
przez jednoznaczny zapis, w sposób naprawdę je gwarantujący,
powinny znaleźć swe miejsce w Konstytucji - napisał przewodniczący
Konferencji Episkopatu Polski (KEP) abp Józef Michalik w liście do
marszałka Sejmu.

03.11.2006 12:10

Udostępniony list, arcybiskup skierował do marszałka w związku z debatą sejmową nad projektem zmian w konstytucji, wprowadzających zapis o ochronie życia od momentu poczęcia.

Abp Michalik podkreśla w nim, że konstytucja powinna określać i chronić porządek, ład moralny i społeczny, a sprawa ochrony życia że sprawa ochrony życia "należy do fundamentów etyki, stoi ponad wymiarem i interesem politycznym jakiejkolwiek partii" i "jest postulatem rozumu i poprawnego sumienia niezależnie od wyznawanej wiary, chociaż wiara umacnia szacunek do praw natury wpisanych w serce każdego człowieka".

Zdaniem abpa Michalika, losy ludzi decydują się dziś w sferze zasad uznanych za podstawowe. "To zasady ukierunkowują rozwój cywilizacji życia lub śmierci. Każdy człowiek niewinny ma absolutne prawo do życia i żadna władza publiczna nie ma prawa zezwalać na zabijanie niewinnego człowieka (aborcja, eutanazja. bioeksperymenty itp.)" - uważa przewodniczący Episkopatu Polski.

"Wszyscy politycy, publicyści i poszczególni obywatele, na miarę swoich możliwości mają obowiązek popierania ochrony życia i zabiegania o to, aby inni je popierali. Uczciwy człowiek nie może patrzeć obojętnie na zło i krzywdę grożącą niewinnemu i bezbronnemu człowiekowi!" - podkreślił arcybiskup. Zaapelował jednocześnie, by "bronić nasze myślenie nasze sumienia i nasz naród przed cywilizacją śmierci!"

W ocenie abpa Michalika, "nie tylko Europa stoi dziś na krawędzi demograficznego samobójstwa, ale na krawędzi śmierci staje wákażdym z nas człowieczeństwo, ilekroć nie reagujemy na prawo pozwalając na zabicie niewinnego człowieka, albo wmawiamy sobie, że to zabójstwo może być "uzasadnione".

Arcybiskup zwraca uwagę, że krytyczni myśliciele współcześni zauważają, że "świat od dawna już nie jest w bezpiecznym miejscu skoro oátym co dobre i złe nie decyduje Bóg, ale interesy ludzkie". Powołuje się też na papieża Benedykt XVI, który przestrzega, że "Zachód jest zagrożony niechęcią do stawiania sobie fundamentalnych pytań przez rozum".

Abp Michalik powołuje się też na encyklikę Jana Pawła II "Evangelium vitae" ("Ewangelia życia"), w której napisał on: "Jeśli tak wielką uwagę zwraca się na szacunek do każdego życia, nawet do życia przestępcy i niesprawiedliwego napastnika, to przykazanie - nie zabijaj - ma wartość absolutną do osoby niewinnej i to tym bardziej wówczas, gdy jest to człowiek słaby i bezbronny... Pod względem prawa do życia każda niewinna istota ludzka jest absolutnie równa wszystkim innym... Nic i nikt nie może dać prawa do zabicia niewinnej istoty ludzkiej, czy to jest embrion, czy płód, dziecko czy dorosły, człowiek stary, nieuleczalnie chory czy umierający... Żadna władza nie ma prawa do tego zmuszać ani na to przyzwalać".

Abp Michalik zwrócił się do marszałka Sejmu i posłów, aby w zbliżającej się debacie sejmowej poświęconej tematowi konstytucyjnej ochrony życia od poczęcia aż do naturalnej śmierci, odłożyli wszystkie inne motywy - w tym polityczne - "i uszanowali najwyższą rację poprawnego sumienia, które prawo "nie zabijaj" czyni jednym ze wskazań promujących nasze człowieczeństwo".

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)