Abp Marek Jędraszewski wiceprzewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski
Metropolita łódzki abp Marek Jędraszewski został zastępcą przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski - poinformował rzecznik prasowy KEP ks. Józef Kloch.
13.03.2014 | aktual.: 13.03.2014 14:54
Abp Jędraszewski został wybrany na pięć lat przez większość biskupów. Będzie zastępcą abp. Stanisława Gądeckiego, wybranego w środę na przewodniczącego KEP. Biskupi wybrali go w trzeciej, ostatniej turze głosowania. Wcześniej był przez media wymieniany jako jeden z ewentualnych kandydatów na przewodniczącego KEP.
Abp Jędraszewski był biskupem pomocniczym w Poznaniu; od 2012 r. jest metropolitą łódzkim. Zaraz po jego nominacji na metropolitę łódzkiego biskup pomocniczy tej archidiecezji Adam Lepa określił go jako "człowieka dialogu", który łatwo nawiązuje kontakty z ludźmi, jest życzliwy wobec świata i jego problemów.
Nowy wiceprzewodniczący KEP jest doktorem filozofii; należy do Rady Stałej KEP, jest m.in. członkiem Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży i Rady ds. Obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski w 2016 r. Wypełnia też obowiązki delegata KEP ds. Duszpasterstwa Akademickiego oraz jest członkiem Rady Programowej Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Urodził się 24 lipca 1949 r., studiował w Arcybiskupim Seminarium Duchownym i na Papieskim Wydziale Teologicznym w Poznaniu. 24 maja 1973 r. przyjął święcenia kapłańskie, potem był wikariuszem w parafii pw. św. Marcina w Odolanowie k. Ostrowa Wlkp. W roku 1975 wyjechał na studia do Rzymu, gdzie obronił pracę doktorską.
Po powrocie do Polski w latach 1980-1996 był adiunktem na Papieskim Wydziale Teologicznym w Poznaniu. Jednocześnie, w latach 1980-1987, był prefektem Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu. W latach 1987-1996 pracował w "Przewodniku Katolickim", w którym od 1990 r. był redaktorem naczelnym.
W roku 1991 habilitował się na Wydziale Filozoficznym Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. W roku 1996 otrzymał nominację arcybiskupa Juliusza Paetza na wikariusza biskupiego ds. nauki i kultury w Archidiecezji Poznańskiej oraz na przewodniczącego Wydziału Duszpasterstwa Akademickiego w Kurii Arcybiskupiej w Poznaniu.
Biskupem pomocniczym archidiecezji poznańskiej mianował go w 1997 r. Jan Paweł II; święcenia biskupie otrzymał z rąk arcybiskupa Juliusza Paetza. W 2012 r. decyzją Benedykta XVI został metropolitą łódzkim.
Od 2013 r. abp Jędraszewski prowadzi "Dialogi w katedrze" - cykl spotkań w Łodzi, podczas których odpowiada na pytania dotyczące wiary nadsyłane przez internautów i zgłaszane przez wiernych w łódzkiej katedrze. Mówił o wierze, godności człowieka, wychowaniu, ojcostwie.
W Łodzi głośno było o jego decyzji kończącej Ekumeniczną Drogę Krzyżową, która od 2000 r. przechodziła ulicami miasta w Wielki Piątek i w której uczestniczyli wierni i duchowni różnych Kościołów chrześcijańskich. Abp Jędraszewski uznał, że należy przywrócić jej katolicki charakter.
Abp Jędraszewski jest przeciwnikiem gender. Publicznie mówił, że według niego jest to ideologia skierowana przeciw rodzinie, dzieciom, w której człowiek kwestionuje swoją naturę. W sprawie gender napisała do abp. pełnomocniczka rządu ds. równego traktowania Agnieszka Kozłowska-Rajewicz. - To właściwie pouczanie ucznia i stwierdzanie, że właściwie nie wiemy, co mówimy, wyrażając daleko idące zaniepokojenie tym wszystkim, co się dzieje, gdy chodzi o przedstawianie prawdy o człowieku - skomentował to arcybiskup.
Szybko zareagował na informację dotyczącą oskarżenia proboszcza jednej z łódzkich parafii o kontakty seksualne z osobą niepełnoletnią, zawiesił go w obowiązkach. W związku z postępowaniem dyscyplinarnym wobec księdza Ireneusza Bochyńskiego (za wywiad w jednej z gazet, gdzie mówił o dzieciach wchodzących do łóżek dorosłych), zwolnił go z funkcji rektora kościoła akademickiego Panien Dominikanek w Piotrkowie Trybunalskim. Został on także pozbawiony "misji kanonicznej do nauczania lekcji religii".