Trwa ładowanie...
d2cyyog

Abp Juliusz Paetz będzie koncelebrować mszę świętą w 1050. rocznicę chrztu Polski?

• Abp Juliusz Paetz ma wziąć udział w uroczystościach 1050. rocznicy chrztu Polski
• Jak podaje portal epoznan.pl, duchowny będzie koncelebrował główną mszę św. obchodów
• Archidiecezja Poznańska nie potwierdza tych doniesień
• Sam abp zapytany, czy weźmie udział w uroczystościach, odpowiedział: "A czemu nie? I to nie jako gość. Ja tutaj jestem u siebie"
• Hierarcha był w przeszłości oskarżany o molestowanie kleryków
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Abp Juliusz Paetz
Abp Juliusz Paetz (Agencja Gazeta, Fot: Waldemar Kompala)
d2cyyog

Abp Paetz zrezygnował z funkcji metropolity poznańskiego w 2002 r., gdy w mediach pojawiły się doniesienia, że molestował seksualnie kleryków i księży. W sprawie interweniował Watykan. Abp Paetz dostał zakaz głoszenia kazań, udzielania sakramentów święceń i bierzmowania oraz przewodniczenia publicznym uroczystościom.

Monika Olejnik w ubiegłym tygodniu napisała na Facebooku, że arcybiskup ma uczestniczyć w uroczystościach w ramach 1050. rocznicy Chrztu Polski: "W przyszłym tygodniu posiedzenie Zgromadzenia Narodowego z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski. Podobno na mszy będzie obecny znany z kuszenia kleryków abp Juliusz Paetz. Niewykluczone, że będzie koncelebrował mszę".

W przyszłym tygodniu posiedzenie Zgromadzenia Narodowego z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski. Podobno na mszy będzie...

Opublikowany przez Monika Olejnik na 5 kwietnia 2016

d2cyyog

Reporter TVN24 odwiedził abp. Paetza w jego domu na poznańskim Ostrowie Tumskim. Na pytanie, czy weźmie udział w piątkowych uroczystościach, duchowny odpowiedział: "A czemu nie? I to nie jako gość. Ja tutaj jestem u siebie". Na pytanie o kontrowersje, jakie budzi jego obecność, odparł krótko: "Niech piszą do Ojca Świętego".

Do sprawy odniósł się rzecznik Konferencji Episkopatu Polski. - W związku z tym, że jubileuszowe uroczystości są w Poznaniu, więc jest taka zasada ogólnie przyjęta ewangeliczna, by nikogo nie wykluczać. Każdy kapłan, który nie jest suspendowany, może odprawiać mszę świętą - mówił w TVN24 ks. dr Paweł Rytel-Andrianik.

Informacja wywołała falę komentarzy w sieci.

Biuro prasowe Archidiecezji Poznańskiej nie odpowiada na razie na pytania mediów odnośnie tego, kto będzie koncelebrować piątkową mszę świętą w katedrze poznańskiej z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski. Mszy przewodzić ma kardynał Pietro Parolin, legat papieski, a homilię przygotuje abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański. W mszy udział wezmą Episkopat Polski, przedstawiciele Episkopatów Europy, prezydent RP Andrzej Duda i parlamentarzyści.

d2cyyog

Podziel się opinią

Share
d2cyyog
d2cyyog