PolskaAbp Józef Kowalczyk otrzymał Wielki Federalny Krzyż Zasługi

Abp Józef Kowalczyk otrzymał Wielki Federalny Krzyż Zasługi

Nuncjusz apostolski w Polsce abp Józef
Kowalczyk uhonorowany został w ambasadzie Niemiec w
Warszawie Wielkim Federalnym Krzyżem Zasługi za "zaangażowanie w
stosunki niemiecko-polskie".

Abp Józef Kowalczyk otrzymał Wielki Federalny Krzyż Zasługi
Źródło zdjęć: © PAP

27.04.2006 | aktual.: 27.04.2006 14:46

W uzasadnieniu decyzji ambasador Niemiec Reinhard Schweppe podkreślił, że "arcybiskup Kowalczyk jest przyjacielem Niemców, zawsze starał się oddziaływać pojednawczo i wpłynął pozytywnie na stosunki niemiecko-polskie w sferze kościelnej".

Odbierając order abp Kowalczyk powiedział, że jest bardzo wzruszony i że "bardzo ceni sobie ten gest uznający jego działanie dla porozumienia między Polakami i Niemcami". Zauważył, że łącząca oba narody trudna wspólna przeszłość nie przeszkodziła w pojednaniu.

Abp Kowalczyk podkreślił, że na stosunki polsko-niemieckie miały też wpływ "niezwykłe zdarzenia historyczne". Wymienił m.in. list biskupów polskich do biskupów niemieckich i słowa "Wybaczamy i prosimy o wybaczenie", wybór Karola Wojtyły na papieża, powstanie "Solidarności" i rozszerzenie UE.

Działalność abp Kowalczyka i polityka stolicy Apostolskiej, którą reprezentuje w Polsce, sprawiła, że ten kraj znalazł się w tym miejscu, gdzie teraz jest, jako silny członek Unii Europejskiej - mówił podczas wręczenia orderu Schweppe.

Ambasador Niemiec przypomniał, że abp Kowalczyk ma silne związki z Warmią i pomagał tamtejszej mniejszości niemieckiej. "Szczególnie serdeczne więzy łączą wyróżnionego z abp. Berlina, Georgiem Sterczyńskim" - zaznaczył Schweppe.

W uroczystości uczestniczyli m.in. wyróżnieni w ubiegłych latach tym odznaczeniem metropolita warmiński abp Edmund Piszcz i abp Sławoj Leszek Głódź.

Abp Józef Kowalczyk święcenia kapłańskie otrzymał w 1962 roku w Olsztynie. Dwa lata później rozpoczął studia na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim oraz na Papieskim Uniwersytecie Gregorianum w Rzymie. Po uzyskaniu tytułu doktora pełnił służbę w Kurii Rzymskiej, ostatnio w Sekretariacie Stanu. Po przełomie politycznym w 1989 roku papież Jan Paweł II mianował go pierwszym nuncjuszem apostolskim w powojennej Polsce.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)