Abp Głódź: polskie media są wielkim znakiem wolności
Trzeba wciąż pamiętać, że media polskie są jednym z wielkich znaków wolności, która przyszła do naszej ojczyzny, okupionej zmaganiami i ofiarami - powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski ds. Środków Społecznego Przekazu abp Sławoj Leszek Głódź, podczas mszy św.
odprawionej w warszawskiej bazylice św. Krzyża.
Msza odprawiona została w intencji pracowników mediów z okazji obchodzonego w niedzielę 41. Światowego Dnia Środków Społecznego Przekazu.
Arcybiskup przypomniał, że w ostatnim roku środowisko dziennikarskie stanęło przed trudnymi pytaniami i problemami m.in. dotyczącymi przeszłości. Te problemy stanowiły wielkie wyzwanie dla mediów. Wyzwanie, któremu w ogólnym rozrachunku (...) media nie sprostały - powiedział abp Głódź.
Według arcybiskupa, "w pogoni za sensacją, za odkrywaniem bulwersujących elementów w życiorysach ludzi, także ludzi Kościoła, (...) jakże często ginął człowiek, bywało niesprawiedliwie ugodzony, bez litości, bez miłosierdzia, bez szans na obronę".
Odnosząc się do rozpoczynającej się kampanii wyborczej, abp Głódź zauważył, że w dużej mierze od dziennikarzy zależy, aby styl debaty publicznej nie sprowadzał się "do wzajemnych pomówień, oskarżeń, licytacji, frustracji i agresji", ale był merytoryczny i dotyczył przyszłości Polski.
Arcybiskup przypomniał też, że "media są w jakimś sensie dłużnikami tej polskiej drogi do wolności". Dlatego nie powinny się sprzeniewierzać wartościom, dzięki którym ta wolność do nas przyszła. Odwracać się od nich i zapominać o trudzie zrywania kagańca cenzury, o walce o wolność słowa - powiedział.
Dodał, że musi to być wolne słowo, "które służy wartościom, które służy prawdzie, a nie takie, które z tej prawdy kpi, które bezkrytycznie idzie na służbę komercji, pozbawionej normujących, etycznych wartości".
Arcybiskup zaapelował do dziennikarzy, aby zachowali ideał medialnego powołania - powołania w służbie prawdy i wartości. Zaapelował też do dziennikarzy o to, by nie fałszowali obrazu Kościoła. Brońcie się przed lukrowaniem codzienności. Pokazujcie ją we właściwych proporcjach i kolorach - mówił do pracowników mediów.
Według arcybiskupa, odpowiedzialność dziennikarzy jest szczególnie ważna w odniesieniu do młodego pokolenia. Jak zaznaczył, wyjątkowe znaczenie ta odpowiedzialność ma w obecnych czasach, gdy obok rodziny, szkoły i Kościoła również media przejmują rolę wychowawców.
Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu obchodzony jest z inicjatywy Soboru Watykańskiego II, a ustanowiony został przez papieża Pawła VI w 1967 roku. Kościół w Polsce obchodzi Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu w trzecią niedzielę września. Kościół na świecie obchodzi go w pierwszą niedzielę maja, ale termin ten nie jest obowiązujący dla Kościołów lokalnych.