Trwa ładowanie...
d2bf3b8
17-06-2005 15:10

Abp Głódź o pojednaniu Kościołów polskiego i ukraińskiego

Wspólny list autorstwa biskupów polskich i ukraińskich o pojednaniu Kościołów katolickiego i ukraińskiego obrządku greckokatolickiego ma być religijnym aktem wzajemnego przebaczenia i pojednania w wymiarze duchowym - powiedział w Warszawie przed obradami 332. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski współautor tego listu, abp Sławoj Leszek Głódź.

d2bf3b8
d2bf3b8

List ten, jako akt religijnego pojednania, zostanie odczytany w niedzielę na Placu Piłsudskiego w Warszawie podczas uroczystej mszy świętej - na zakończenie III Krajowego Kongresu Eucharystycznego. Akt ten zostanie powtórzony 26 czerwca we Lwowie i w ukraińskim sanktuarium w Żurawicy. W uroczystościach tych uczestniczyć będzie delegacja biskupów polskich.

Abp Głódź podkreślił, że Kościoły Polski i Ukrainy miały więcej wyczucia, niż władze świeckie, bo pojednanie pomiędzy oboma Kościołami rodziło się już w latach 80., kiedy Kościół na Ukrainie był jeszcze w podziemiu.

Millenium Rusi Ukraińskiej obchodziliśmy na Jasnej Górze, kiedy to jeden z księży greckokatolickich powiedział: "nasz głos z Jasnej Góry niech dotrze na Ukrainę". I to echo doszło na Ukrainę, a Ukraina nie był wówczas jeszcze wolna - przypomniał abp Głódź.

Podkreślił, że należy pamiętać o tym, iż religijny akt pojednania obu Kościołów, który wkrótce nastąpi, to także ogromna zasługa Jana Pawła II.

d2bf3b8

Zapytany czy pojednanie między Kościołami Polski i Ukrainy stanowi podwaliny do pojednania między narodami tych państw, abp Głódź odpowiedział, że akt ten jest elementem wspomagającym pojednanie świeckie. Jego zdaniem, otwarcie Cmentarza Orląt Lwowskich, pomarańczowa rewolucja i odzyskanie niepodległości przez Ukrainę, to wszystko to stanowi realizację testamentu Ojca Świętego Jana Pawła II.

Rzecznik Episkopatu ks. Józef Kloch podkreślił, że potrzeba pojednania wynika z zaszłości między Polską i Ukrainą, zwłaszcza w czasie II wojny światowej. Dlatego, "przez pewną analogię do tej sytuacji, jaka miała miejsce między Polską i Niemcami, będzie opublikowany list o pojednaniu między Kościołami Polski i Ukrainy".

W przeszłości - przypomniał ks. Kloch - było szereg nieporozumień, napięć i zbrodni. _ I stąd słowa modlitwy, które wypowiadamy codzienne: "Ojcze nasz (...) przebacz nam nasze winy, jako i my odpuszczamy naszym winowajcom..." są na pewno bardzo na miejscu w tej sytuacji_ - zaznaczył.

Ks. Kloch poinformował, że biskupi będą omawiać także projekt wspólnego listu Episkopatów Polski i Niemiec z okazji 40. rocznicy wymiany listów między biskupami polskimi i niemieckimi, ze słynnym sformułowaniem "Przebaczamy i prosimy o przebaczenie" oraz projekt listu na temat Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia" i Dnia Papieskiego.

Wiele uwagi podczas zebrania poświęcą również propozycjom zmian w instrukcji na temat przygotowania do małżeństwa z punktu widzenia zagadnień ekumenicznych. Rozpatrzą też wniosek dotyczący nadania imienia Jana Pawła II Katolickiemu Uniwersytetowi Lubelskiemu.

d2bf3b8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2bf3b8
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj