PolskaAbp Gądecki: Kościół winien brzydzić się przemocą wobec dziecka

Abp Gądecki: Kościół winien brzydzić się przemocą wobec dziecka

- Kościół bardziej niż ktokolwiek inny winien brzydzić się nikczemną przemocą, zwłaszcza wobec dziecka - napisał w komunikacie przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki. W piśmie hierarcha zaapelował także o modlitwę i pokutę za ofiary pedofilii, ponieważ jest to "naturalną odpowiedzią chrześcijanina na zjawisko grzechu".

Abp Gądecki: Kościół winien brzydzić się przemocą wobec dziecka
Źródło zdjęć: © PAP | Bartłomiej Zborowski

- Wiemy jak wiele zła wyrządzają tego rodzaju grzechy niewinnym ofiarom, a także Kościołowi i całemu stanowi duchownemu - pisze w komunikacie dotyczącym pedofilii wśród księży arcybiskup Stanisław Gądecki.

- Trzeba otwarcie mówić o grzechu, pokucie oraz o nieskończonym miłosierdziu Boga. Konieczne jest głębokie rozeznanie duchowe i wspólnotowy rachunek sumienia. Należy pamiętać o cierpieniu osób, które doświadczyły molestowania seksualnego – ze strony duchownych czy świeckich – i wznosić wspólnie modlitwę przebłagania za niegodziwe czyny wobec nich popełnione. Fakt, że zostały one popełnione także przez ludzi Kościoła staje się dla nas wyrzutem sumienia i przynagleniem do podjęcia pokuty i czynów miłosierdzia - czytamy.

Arcybiskup Metropolita Poznański przypomniał także o specjalnych wytycznych Konferencji Episkopatu Polski dotyczących pedofilii wśród księży, które po zaakceptowaniu przez Stolicę Apostolską od dwóch lat obowiązują w polskim Kościele Katolickim.

Wspomniany dokument zakłada m.in., że w przypadku podejrzenia duchownego o przestępstwa seksualne wobec dzieci, miejscowy hierarcha musi przeprowadzić wstępne dochodzenie w tej sprawie. Jeśli potwierdzi, że doniesienia są wiarygodne, zgodnie z wytycznymi Episkopatu powinien skierować sprawę do Stolicy Apostolskiej. Pełny tekst wytycznych KEP w sprawie pedofilii możemy przeczytać TUTAJ

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski w dzisiejszym komunikacie podkreślił, że oprócz strony prawnej, społecznej i ekonomicznej całego zagadnienia, istnieje jeszcze "głęboki problem moralny i duchowy".

- Konieczne jest głębokie rozeznanie duchowe i wspólnotowy rachunek sumienia. Należy pamiętać o cierpieniu osób, które doświadczyły molestowania seksualnego – ze strony duchownych czy świeckich – i wznosić wspólnie modlitwę przebłagania za niegodziwe czyny wobec nich popełnione. Fakt, że zostały one popełnione także przez ludzi Kościoła staje się dla nas wyrzutem sumienia i przynagleniem do podjęcia pokuty i czynów miłosierdzia - napisał arcybiskup Gądecki.

Hierarcha przypomniał także, że "w odpowiedzi na apel papieża Franciszka polscy biskupi pragną zachęcić do modlitwy w tej intencji podczas nabożeństw Drogi Krzyżowej w pierwszy piątek Wielkiego Postu".

- Dziś serce Kościoła patrzy w oczy Jezusa w tych chłopcach i dziewczynkach i chce płakać. Prosi o łaskę płaczu w obliczu tych nikczemnych nadużyć seksualnych w stosunku do nieletnich. Czynów, które pozostawiły blizny na całe życie - cytował papieża Franciszka przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Cały komunikat dostępny jest TUTAJ

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (66)