Aborcja za granicą. Są dane po wyroku Trybunału Konstytucyjnego
Prawie rok temu zapadł głośny wyrok Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji. Zgodnie z nim przerwanie ciąży ze względu na nieodwracalne i śmiertelne wady płodu jest niezgodne z konstytucją. Decyzja TK utrudniła aborcję, jednak jej całkowicie nie wyeliminowała. Polki w tym celu wyjeżdżają za granicę.
21.10.2021 11:07
Od października zeszłego roku 1080 kobiet wyjechało za granicę, aby dokonać aborcji - podaje "Dziennik Gazeta Prawna", powołując się na dane Aborcyjnego Dream Teamu. To jednak tylko część danych - wiele kobiet bowiem wyjeżdża na własną rękę.
Według dziennika, po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego "turystyka aborcyjna kwitnie". "DGP" wyjaśniła, że przed wyrokiem z Polski wyjeżdżało maksymalnie 20 kobiet miesięcznie w celu przerwania ciąży. Po 22 października 2020 roku ta liczba wzrosła do 70-90.
Zobacz też: Czarny scenariusz dla rządu PiS. Ekspert ostrzega
Wyrok TK ws. aborcji. Dane z NFZ
- Lekarki, które dokonują zabiegów m.in. w Holandii, Anglii, Belgii, mówią nam, że trafia dziś do nich inna grupa pacjentek. Wcześniej miały wiele kobiet w niechcianych ciążach, które nawet w oparciu o poprzednie krajowe przepisy nie mogłyby zrobić aborcji w Polsce. Teraz dominują kobiety w ciążach chcianych, dla których decyzja o ich zakończeniu jest trudna - mówi w rozmowie z "DGP" Natalia Broniarczyk z organizacji Aborcyjny Dream Team.
Oficjalnych informacji na temat liczby aborcji w Polsce po wyroku TK jeszcze nie ma. Jak wyjaśnił resort zdrowia powinny pojawić się w lipcu 2022 roku. NFZ, który finansuje legalne zabiegi, ma dane zbiorcze dotyczące indukcji poronienia - są jednak wśród nich uwzględnione także zabiegi, które wykonuje się po naturalnym obumarciu ciąży. Z tych danych wynika, że od stycznia do sierpnia tego roku takich zabiegów było mniej aż o 65 proc.
Wyrok Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji
Przypomnijmy, że w październiku 2020 roku Trybunał Konstytucyjne orzekł, o niekonstytucyjności przepisu, który zezwalał na przerwanie ciąży w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu.
Aktualnie w Polsce legalna aborcja dopuszczalna jest tylko w dwóch przypadkach. Gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia ciężarnej - bez ograniczeń ze względu na wiek płodu lub gdy ciąża jest wynikiem czynu zabronionego (gwałt, kazirodztwo) do 12. tygodnia ciąży.
Źródło: "Dziennik Gazeta Prawna"