"ABC zapobiegania AIDS"
Multimedialna kampania zapobiegania AIDS "ABC zapobiegania" ma trafić zwłaszcza do ludzi młodych - poinformował w Warszawie jej organizator, Krajowe Centrum ds. AIDS.
Kampania trwa od 20 października, zakończy się po Światowym Dniu AIDS (4 grudnia). Jej celem jest ograniczenie liczby zakażeń wirusem HIV drogą kontaktów seksualnych.
Chodzi głównie o osoby w wieku od 18 do 29 lat - w tej grupie wiekowej dochodzi do 85% wszystkich zakażeń na świecie, a w Polsce wskaźnik ten sięga 60%, z czego ok. 10% stanową osoby poniżej 20 roku życia - mówił prof. Zbigniew Izdebski, wiceprezes Towarzystwa Naukowego AIDS.
Z przedstawionych przez prof. Izdebskiego danych wynika, że wiedza na temat przenoszenia się zakażenia jest nadal niewystarczająca, co prowadzi do ryzykownych zachowań. Alkohol i narkotyki sprzyjają przygodnym kontaktom bez zabezpieczenia, a ich uczestnicy często później nawet nie pamiętają co robili. Poziom wiedzy nie tylko wśród młodzieży, ale nawet lekarzy zastraszająco spada.
W ostatnim czasie do prof. Andrzeja Gładysza Krajowego Konsultanta ds. Chorób Zakaźnych trafiły trzy zakażone HIV kobiety po 50., u których lekarze nie wykryli choroby, mimo obserwacji w klinikach dermatologicznych.
Według danych Państwowego Zakładu Higieny od 1985 roku do końca września 2005 roku w naszym kraju odnotowano ogółem 9 659 zakażeń HIV i 1 674 zachorowań na AIDS. Szacuje się jednak, że liczba osób żyjących z wirusem HIV wynosi około 30 tysięcy. Dotąd zmarło 779 osób.
Poziom zachorowań w Polsce jest mniej więcej stały, jednak musimy dołożyć starań, by sytuacja się nie pogorszyła - mówili uczestnicy konferencji.
Ksiądz Arkadiusz Nowak, znany ze swej działalności na rzecz chorych na AIDS, podkreślił rolę wzajemnej wierności w każdym związku formalnym czy nieformalnym, hetero - czy homoseksualnym. Prezerwatywa może tylko zmniejszyć ryzyko zakażenia ale go nie eliminuje.
Pełne hasło kampanii to "ABC zapobiegania AIDS. Zdecyduj sam. Wybierz ABC zapobiegania i ciesz się życiem". Proponujemy A - Abstynencję seksualną, B - zachęcamy do Bycia wiernym jednemu partnerowi, C - nawołujemy do zabezpieCzania się prezerwatywą. Namawiamy też do zrobienia testu w kierunku HIV, jeśli ktoś chociaż raz zmienił partnera seksualnego lub miał inne ryzykowne zachowania" - mówiła Anna Marzec-Bogusławska, Dyrektor Krajowego Centrum ds. AIDS.
Kampania będzie prowadzona w telewizji, radiu, prasie, internecie, w ponad 350 salach kinowych, na plakatach oraz 550 tablicach billboardowych, a nawet w toaletach pubów. Działa też telefon zaufania AIDS (22) 692 82 26 i strona internetowa Krajowego Centrum ds. AIDS
Honorowy patronat nad akcją objęli minister zdrowia, prezydent Warszawy i wojewoda mazowiecki. rel="nofollow">