A Złota Malina dla najgorszego filmu wędruje do...
Komedia "Guru Miłości" to bohater tegorocznych antyOscarów, czyli Złotych Malin
przyznawanych najgorszym dziełom filmowym i aktorom. Statuetki
rozdano w nocy z soboty na niedzielę czasu polskiego w Hollywood.
22.02.2009 | aktual.: 22.02.2009 16:31
Obraz "Guru Miłości" ("The Love Guru", reż. Marco Schnabel)
, który miał aż siedem nominacji, otrzymał wyróżnienie w kategorii najgorszego filmu i najgorszego scenariusza. Z kolei aktor grający w tym dziele główną rolę, kanadyjski komik Mike Myers, zwyciężył w kategorii najgorszy aktor. Myers jest też współautorem nagrodzonego scenariusza.
Inną gwiazdą 29. "malinowej gali" okazała się dziedziczka sieci hoteli Paris Hilton z trzema trofeami. Hilton zwyciężyła w kategorii najgorsza aktorka i najgorsza ekranowa para w komedii romantycznej "Muza i meduza" ("The Hottie & the Nottie", reż. Tom Putnam), a także w kategorii najgorsza aktorka drugoplanowa w horrorze fantasy "Repo! The Genetic Opera" (reż. Darren L. Bousman).
Ani Myers, ani Hilton nie pojawili się na ceremonii rozdania Złotych Malin. W historii nagrody niewielu laureatów zdecydowało się odebrać nagrody osobiście - po raz ostatni uczyniła to Halle Berry uznana za najgorszą aktorkę w 2004 roku w filmie "Kobieta- Kot" ("Catwoman").
Statuetki przypadły także niektórym hitom kasowym minionego roku. "Indiana Jones i Królestwo Kryształowej Czaszki" (reż. Steven Spielberg) został "doceniony" w kategorii najgorszy prequel, remake, kontynuacja lub sequel.
Były odtwórca roli agenta 007 Pierce Brosnan otrzymał statuetkę w kategorii najgorszy aktor drugoplanowy za musical "Mamma Mia!" (reż. Phyllidy Lloyd).
Niemiecki reżyser Uwe Boll "zatriumfował" w kategorii najgorszy reżyser za trzy filmy "Dungeon Siege: W imię króla", "Tunnel Rats" i "Postal". Boll otrzymał też nagrodę specjalną za najgorsze osiągnięcie w karierze. Po raz ostatni statuetkę w tej kategorii przyznano w 1987 roku.
Ceremonia rozdania Złotych Malin odbywa się dzień przed galą Oscarów w Los Angeles. Nagrody przyznawane są od 1981 roku na podstawie międzynarodowej ankiety.
Laureatów Złotych Malin, zwanych potocznie anty-Oscarami, wybiera jury złożone z blisko 700 osób. Wyróżnienie to pomalowane złotą farbą plastikowe maliny wielkości piłeczki golfowej, umieszczone na rolce filmu Super 8. Wartość nagrody szacowana jest na ok. 5 dolarów.