97% wypadków na przejazdach kolejowych powodują kierowcy
97% wypadków na przejazdach powodują
nieostrożni kierowcy - poinformowali w Warszawie
przedstawiciele PKP Polskich Linii Kolejowych, na konferencji
podsumowującej kampanię "Bezpieczny przejazd zależy także od
ciebie".
W lipcu i sierpniu tego roku, w 52 wypadkach
na przejazdach kolejowych w całym kraju, zginęły 4 osoby a 33
zostały ranne.
05.09.2006 | aktual.: 05.09.2006 13:27
W ramach kampanii organizowano akcje ulotkowe, w telewizji był emitowany specjalny film instruktażowy, pojawiły się spoty radiowe i telewizyjne. Przy trasach wylotowych z miast rozwieszono billboardy z informacjami na temat akcji. Na przejazdach kolejowych pojawiły się wspólne patrole funkcjonariuszy policji i Straży Ochrony Kolei, aby przypominać kierowcom o zasadach zachowania w tych miejscach.
Najczęstsze wykroczenia kierowców to ignorowanie czerwonych świateł i sygnalizacji dźwiękowej, brak reakcji na znak "stop", czy wjazd na przejazd podczas zamykania rogatek.
Obecny na konferencji znany kierowca rajdowy Krzysztof Hołowczyc podkreślił, że kampania została zorganizowana bardzo profesjonalnie, a jej celem było dotarcie zwłaszcza do młodych ludzi, którzy jak najwcześniej powinni nabrać nawyków bezpiecznego prowadzenia samochodu.
W akcji, która trwała przez całe wakacje, uczestniczyły: Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Straż Ochrony Kolei, Straż Miejska i Graniczna, policja, a patronat nad nią sprowowała fundacja "Kierowca bezpieczny".
Samochód osobowy jadący z prędkością 100 km/h musi przejechać około 40 metrów zanim się zatrzyma. Natomiast droga hamowania pociągu pędzącego 100 km/h to co najmniej 700 metrów. Uczestnicy konferencji zaapelowali do kierowców i rowerzystów, by ci zawsze się zatrzymywali na przejazdach i rozejrzeli, czy nie zbliża się pociąg.
W Polsce jest blisko 15 tys. przejazdów kolejowo-drogowych. Do największej liczby wypadków dochodzi latem, przy zwiększonym ruchu na drogach i nieuwadze spowodowanej upałem.