Polska96% polskich uczniów korzysta z Internetu

96% polskich uczniów korzysta z Internetu

96% polskich uczniów korzysta z Internetu, głównie z przeglądarek i komunikatorów internetowych; 90% ma telefony komórkowe, które służą przede wszystkim do wysyłania sms-ów - wynika z badania przeprowadzonego przez polski portal edukacyjny Interklasa.pl. Badanie zostało zaprezentowane podczas obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu, zorganizowanego w Polsce po raz trzeci.

Z Internetu dzieci korzystają głównie w domu (53% przyznaje, że ma w domu komputer i Internet), bądź w szkole (43,5% kilka razy w tygodniu ma tam do niego dostęp).

Internet służy młodym ludziom zarówno do nauki, jak i rozrywki - deklaruje to 52,9% badanych.

77% uczniów używa przeglądarek internetowych, 60% korzysta często z komunikatorów internetowych. Dzieci mają najczęściej ponad 20 osób wpisanych na listę kontaktową, zazwyczaj są to te same osoby, które figurują w książce teleadresowej komórki. 63% twierdzi, że używa komunikatorów, aby kontaktować się z przyjaciółmi.

90% badanych ma swoje telefony komórkowe, służą one głównie do wysyłania sms-ów (deklaruje to 85% respondentów). Te z kolei pomagają w kontakcie z rodzicami (57%), ale i we flirtowaniu (52%)

Z badania wynika, że młodzież raczej nie korzysta z chatów (deklaruje to 13%); maile wysyła regularnie 36%. Blogi prowadzi 18% ankietowanych.

Bardzo popularne są gry on-line. 49% uczniów przyznaje, że gra w nie często lub bardzo często.

Z badania wynika, że do korzystania przez dzieci z Internetu dość liberalnie podchodzą ich rodzice. 79% nie zabrania dzieciom korzystać z komunikatorów, 71% - rozmawiać na chatach, 90% - wysyłać maile, 78% - grać w gry, 76% - ściągać muzykę i filmy.

Niektórzy rodzice czasem (17%), często lub bardzo często (10%) zabraniają odwiedzania niektórych stron www lub długiego przebywania przed komputerem.

Badanie realizowano od stycznia 2005 do czerwca 2006 r. Wzięło w nim udział 638 uczniów w wieku od 12 do 18 lat, z 25 uczniami przeprowadzono także szczegółowy wywiad.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)