Trwa ładowanie...
15-08-2015 08:32

95. rocznica Bitwy Warszawskiej 1920 r. Wojsko świętuje

Dzisiaj obchodzimy Święto Wojska Polskiego. W Warszawie nie zabraknie atrakcji. Odbędzie się m.in. defilada, piknik wojskowy oraz koncert zespołu Bracia. Na ekspozycję zaprasza także Muzeum Wojska Polskiego. A w Ossowie - jak co roku - wielka inscenizacja Bitwy Warszawskiej.

95. rocznica Bitwy Warszawskiej 1920 r. Wojsko świętujeŹródło: mon.gov.pl
d3tw53a
d3tw53a

Rocznica Bitwy Warszawskiej i Święto Wojska Polskiego po raz pierwszy odbędzie się pod zwierzchnictwem prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Uroczysta defilada w Al. Ujazdowskich ma już swoją wieloletnią tradycję. Oprócz odniesień do historii Wojska Polskiego, ma ona okazję prezentować aktualny stan uzbrojenia oraz możliwości sprzętowe. Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało, że Traktem Królewskim przejdzie w tym roku około 1,5 tys. żołnierzy i zostanie zaprezentowanych 169 pojazdów wojskowych. Organizatorzy pragną, aby defilada odnosiła się bardziej do współczesności i stanowiła pokaz możliwości modernizujących się Sił Zbrojnych RP.

Obchody Święta Wojska Polskiego rozpoczną się o godz. 9.00 mszą św. za ojczyznę w katedrze polowej WP. Po jej zakończeniu prezydent Andrzej Duda złoży wieńce pod Grobem Nieznanego Żołnierza oraz pomnikiem marszałka Piłsudskiego. Defilada wojskowa rozpocznie się punktualnie w samo południe.

Warszawiacy będą mieli okazję zobaczyć m.in. samoloty TS-11 Iskra, śmigłowce SW-4 Puszczyk czy też F-16. Następnie przemaszerują poszczególne kompanie reprezentacyjne rodzajów sił zbrojnych oraz nastąpi prezentacja pojazdów. Znajdą się wśród nich: quady, motocykle, pojazdy opancerzone i bezzałogowce. Warszawiakom zaprezentują się też artylerzyści z armatohaubicami czy wyrzutniami rakietowymi. Miłośnicy pojazdów wojskowych ujrzą również te, należące do sanitariuszy i saperów.

Oprócz uroczystej defilady organizatorzy przygotowali m.in. Dzień Otwarty w Muzeum Wojska Polskiego oraz żołnierski festyn na PGE Stadionie Narodowym. Na gości czekać będzie: prezentacja pojazdów ROSOMAK i Leopard2A5, instruktaż saperski, przedstawienia artystyczne oraz pokaz wyszkolenia żołnierzy. Szczegóły tego wydarzenia dostępne są tutaj.

d3tw53a
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3tw53a
Więcej tematów