Trwa ładowanie...

93-letni były strażnik z Auschwitz oskarżony o pomocnictwo w mordowaniu

93-letni Niemiec został oskarżony o pomocnictwo w zamordowaniu 300 000 osób, gdy służył jako esesmański strażnik w nazistowskim niemieckim obozie zagłady Auschwitz - poinformowali niemieccy prokuratorzy.

Share
93-letni były strażnik z Auschwitz oskarżony o pomocnictwo w mordowaniu
Źródło: WP.PL
d4lba8r

Oskar Groening jest oskarżony o działania w tym obozie w okupowanej Polsce między majem a czerwcem roku 1944, gdy do Auschwitz trafiło ok. 425 000 Żydów z Węgier, z czego co najmniej 300 000 niemal natychmiast uśmiercono w komorach gazowych - pisze agencja Associated Press.

Będąc strażnikiem, oskarżony miał do czynienia z rzeczami zabranymi ofiarom obozu. Prokuratorzy mówią, że zarzuca się mu też pomoc w gromadzeniu pieniędzy ofiar.

W oświadczeniu prokuratorzy w Hannowerze napisali, że Groening "pomagał reżimowi nazistowskiemu czerpać korzyści finansowe i wspierał systematyczne mordowanie".

d4lba8r

Adwokat Groeninga Hans Holtermann odmówił skomentowania zarzutów, a oskarżony, który otwarcie opowiadał, że jako strażnik był świadkiem straszliwych okrucieństw, twierdzi, że sam nie popełnił zbrodni.

93-letni Oskar Groening, który mieszka w rejonie Hannoweru, jest jednym z ok. 30 byłych strażników, wobec których federalni śledczy zalecili w ubiegłym roku wszczęcie postępowania na mocy nowych przepisów.

Sprawa Groeninga jest czwartą rozpatrywaną w Hannowerze - dwie odroczono, bo podejrzani byli niezdolni do stawienia się przed sądem, trzecią zamknięto, gdyż podejrzany zmarł.

Adwokat Groeninga twierdzi, że jego klient jest w dobrej kondycji.

d4lba8r

Podziel się opinią

Share
d4lba8r
d4lba8r
Więcej tematów