Trwa ładowanie...
d353ozu
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

93-letni były strażnik z Auschwitz oskarżony o pomocnictwo w mordowaniu

93-letni Niemiec został oskarżony o pomocnictwo w zamordowaniu 300 000 osób, gdy służył jako esesmański strażnik w nazistowskim niemieckim obozie zagłady Auschwitz - poinformowali niemieccy prokuratorzy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
93-letni były strażnik z Auschwitz oskarżony o pomocnictwo w mordowaniu
(WP.PL)
d353ozu

Oskar Groening jest oskarżony o działania w tym obozie w okupowanej Polsce między majem a czerwcem roku 1944, gdy do Auschwitz trafiło ok. 425 000 Żydów z Węgier, z czego co najmniej 300 000 niemal natychmiast uśmiercono w komorach gazowych - pisze agencja Associated Press.

Będąc strażnikiem, oskarżony miał do czynienia z rzeczami zabranymi ofiarom obozu. Prokuratorzy mówią, że zarzuca się mu też pomoc w gromadzeniu pieniędzy ofiar.

W oświadczeniu prokuratorzy w Hannowerze napisali, że Groening "pomagał reżimowi nazistowskiemu czerpać korzyści finansowe i wspierał systematyczne mordowanie".

d353ozu

Adwokat Groeninga Hans Holtermann odmówił skomentowania zarzutów, a oskarżony, który otwarcie opowiadał, że jako strażnik był świadkiem straszliwych okrucieństw, twierdzi, że sam nie popełnił zbrodni.

93-letni Oskar Groening, który mieszka w rejonie Hannoweru, jest jednym z ok. 30 byłych strażników, wobec których federalni śledczy zalecili w ubiegłym roku wszczęcie postępowania na mocy nowych przepisów.

Sprawa Groeninga jest czwartą rozpatrywaną w Hannowerze - dwie odroczono, bo podejrzani byli niezdolni do stawienia się przed sądem, trzecią zamknięto, gdyż podejrzany zmarł.

Adwokat Groeninga twierdzi, że jego klient jest w dobrej kondycji.

d353ozu

Podziel się opinią

Share

d353ozu

d353ozu
Więcej tematów