Trwa ładowanie...
04-08-2007 19:25

91 wielkich żaglowców cumuje w Szczecinie


Tłumy ludzi - mieszkańców Szczecina i turystów z kraju i zagranicy - zgromadził wielki zlot żaglowców, którego finał oficjalnie zainaugurowano na Wałach Chrobrego nad Odrą w Szczecinie.

91 wielkich żaglowców cumuje w SzczecinieŹródło: PAP
d1vuctg
d1vuctg

Galeria

[

]( http://wiadomosci.wp.pl/hej-ho-zagle-staw-6038674747581569g )[

]( http://wiadomosci.wp.pl/hej-ho-zagle-staw-6038674747581569g )
Hej, ho, żagle staw!

To tutaj, wzdłuż odrzańskiego nabrzeża i wokół Łasztowni - wyspy położonej na środku rzeki - zacumowały najpiękniejsze żaglowce świata, które przypłynęły na zlot. W Szczecinie do wtorku kotwiczyć będzie w sumie 91 jednostek.

d1vuctg

Na znak rozpoczęcia zlotu w powietrze wypuszczono 6 tys. balonów w barwach miasta - czerwonych, żółtych i niebieskich.

Do Szczecina żaglowce płynęły ze Świnoujścia od piątku rana do soboty, najczęściej holowane przez mniejsze jednostki. Szczególne emocje i podziw wzbudzają majestatyczne żaglowce, które zakotwiczyły u stóp Wałów Chrobrego, jednym z najbardziej reprezentacyjnych miejsc w mieście. Z góry, przy niskich barierkach odgradzających ścieżki od opadającej w dół stromej skarpy, stojący w tłumie ludzie oglądali żaglowce przez lornetki i fotografowali je.

Wszystkie żaglowce - tak deklarują organizatorzy - można zwiedzać, choć czasami utrudniają to tłumy turystów.

Zainteresowanie żaglowcami jest tak ogromne, że dzisiaj np. trzeba było zamknąć trap na "Dar Młodzieży", bo przyszło tyle ludzi - przyznał Jakub Kowalski z biura regat.

d1vuctg

The Tall Ships' Races to bardzo ważna, licząca się na świecie impreza żeglarska. Szczecin organizuje ją po raz pierwszy. Organizatorzy liczą, że wielki zlot przyciągnie do miasta ok. 1,5 mln turystów z kraju i z zagranicy oraz ok. 3 tys. żeglarzy. Do tej pory według szacunków biura regat na imprezę przybyło już do Szczecina ok. 700 tys. osób. Liczymy, że z każdym dniem będzie ich więcej - powiedział Kowalski.

Na finał The Tall Ships' Races do Szczecina przypłynęły żaglowce różnej wielkości, klasyfikowane w czterech klasach A, B, C i D. Podziwiać można np. jedne z największych żaglowców świata - rosyjskie jednostki "Kruzenshtern" i "Sedov". Polskę reprezentują załogi m.in. "Daru Młodzieży" i "Fryderyka Chopina".

Organizatorzy przygotowali wiele imprez towarzyszących, w tym koncerty, nocne seanse filmowe, zawody sportowe dla załóg oraz paradę jednostek na Odrze i Zalewie Szczecińskim już na zakończenie regat. Na deptaku Bogusława, w centrum miasta, odbywają się Regaty Teatralne, przygotowane przez szczeciński Teatr Współczesny. W ich programie znalazły się m.in. koncert piosenek - najsłynniejszych przebojów lat 70-tych - oraz kilka przedstawień.

d1vuctg

O porządek i bezpieczeństwo podczas zlotu dba ponad tysiąc policjantów, którym wsparcia udzielili też funkcjonariusze z Niemiec i straż miejska. W miejscach najbardziej narażonych na powstanie zagrożenia pożarowego i chemicznego swoje posterunki ustawiła straż pożarna. Bezpieczeństwa na wodzie pilnuje 30 łodzi patrolowych i ratowniczych. Dla zmotoryzowanych przygotowano tysiące miejsc parkingowych oraz darmowe przejazdy specjalnymi autobusami.

Regaty Wielkich Żaglowców są elitarnym spotkaniem wielu różnorodnych jednostek. Po raz pierwszy odbyły się w 1956 r. Polska, która jest po raz piąty gospodarzem tej imprezy, bierze w nich udział od 1972 r., kiedy zwyciężył "Dar Pomorza". W 2000 r. żaglowce zawinęły do Gdańska. W 2003 r. po raz ostatni imprezę przeprowadzono pod nazwą The Cutty Sark Tall Ships' Races. Wtedy jej gospodarzem po raz trzeci była Gdynia, a uczestniczyło 90 jednostek, w tym 20 największych żaglowców świata.

Wielki zlot zakończy się 7 sierpnia.

d1vuctg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1vuctg
Więcej tematów