Polska90-metrowy biurowiec w miejsce nowatorskiego Supersamu

90‑metrowy biurowiec w miejsce nowatorskiego Supersamu

Na trójkątnej działce między ulicami Waryńskiego, Puławską i Batorego w Warszawie pracują robotnicy. Tam, gdzie kiedyś stał niezwykle nowatorski - jak na czasy PRL-u - Supersam, powstanie 90-metrowy wieżowiec, będący nowoczesnym centrum biurowo-handlowym.

90-metrowy biurowiec w miejsce nowatorskiego Supersamu
Źródło zdjęć: © Polska Metropolia Warszawska

Inwestorem jest spółka Nowy Plac Unii, w skład której wchodzą: BBI Development NFI SA i Liebrecht and Wood. Dużą część budynku zajmą powierzchnie biurowe, a na kondygnacjach -1, 0 i +1 zostaną usytuowane sklepy, kawiarnie i punkty usługowe. - Zauważamy duże zainteresowanie, zarówno powierzchnią biurową, jak i galerią - mówi Rafał Szczepański, prezes firmy Juvenes i wiceprezes Development NFI SA.

Budynek został zaprojektowany przez jednego z najwybitniejszych polskich architektów prof. Stefana Kuryłowicza. - Nie będzie to na pewno trywialny biurowiec ze szkła i aluminium - mówi Rafał Szczepański. - W dziele profesora Kuryłowicza odnajdujemy silne inspiracje budynkami wysokościowymi z Nowego Jorku i Chicago z początku XX wieku - dodaje prezes firmy Juvenes.

Wieżowiec powstaje w miejscu zburzonego Supersamu o nowatorskiej konstrukcji. Był to pierwszy tego typu sklep w Polsce, jego autorem był Jerzy Hryniewiecki, ten sam, który projektował Stadion Dziesięciolecia i katowicki Spodek. Niestety, cztery lata temu powiatowy inspektor nadzoru budowlanego nakazał zamknięcie hali - dach groził zawaleniem. Późniejsze prace prowadzone podczas rozbiórki potwierdziły katastrofalny stan konstrukcji.

Według Daniela Frąca, reprezentanta Stowarzyszenia Architektów Polskich, Supersam był ciekawym projektem architektonicznym z nowatorską konstrukcją dachu. Niestety, nie wykorzystywał w pełni walorów tak znakomicie usytuowanej działki. Wieżowiec zaprojektowany przez wybitnego profesora to doskonały pomysł. Według architekta taka dominanta urbanistyczna była potrzebna w tej części miasta. Wysokościowiec doskonale domknie oś widokową ulicy Puławskiej. Podobnego zdania jest Rafał Szczepański. - Budynek doskonale wypełni przestrzeń pomiędzy placem Unii Lubelskiej, ul. Marszałkowską i ul. Puławską, domykając przestrzeń publiczną tak ważnego placu, jakim jest historyczny plac Unii Lubelskiej - mówi.

Supersam zburzono, ale inwestor wykonał dokumentację obiektu w formie elektronicznej. Dzięki temu przyszłe pokolenia będą miały wyobrażenie o tym, jak wyglądał budynek. Wieżowiec Plac Unii zobaczymy już w marcu 2013 roku. Szacowany koszt prac budowlanych to 300 mln zł.

Polecamy w wydaniu internetowym:
Przesunięcie terminu otwarcia Centrum Kopernika

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)