9‑10 listopada uroczystości katyńskie w Warszawie
W dniach 9-10 listopada w Warszawie odbędą się uroczystości awansowania na wyższe stopnie wojskowe i służbowe żołnierzy i funkcjonariuszy służb państwowych - ofiar zbrodni katyńskiej - zapowiedział sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Michał Kamiński.
Podczas uroczystości odczytanych zostanie ponad 13,5 tys. nazwisk, w tym: około 8 tys. nazwisk żołnierzy, ponad 5 tys. nazwisk funkcjonariuszy Policji Państwowej, 30 nazwisk funkcjonariuszy Straży Granicznej i ok. 400 - funkcjonariuszy Służby Więziennej. Odczytywanie nazwisk ma rozpocząć prezydent Lech Kaczyński.
Jak powiedział na konferencji prasowej Kamiński, nikt z zaproszonych aktorów, którzy mają czytać nazwiska, nie odmówił udziału w uroczystościach. Rozpoczną się one 9 listopada o godz. 17, a zakończą następnego dnia mszą świętą o godz. 18. Na Placu Piłsudskiego wyłożone zostaną księgi kondolencyjne, zapalone znicze.
Uroczystości ku czci ofiar Zbrodni Katyńskiej "Katyń - Pamiętamy. Uczcijmy Pamięć Bohaterów" miały się odbyć w dniach 5-7 października. Zostały przeniesione w związku z głosami, że mogą być wykorzystane w kampanii wyborczej. Opinie takie wyrażali przedstawiciele rodzin ofiar zbrodni katyńskiej oraz politycy opozycji. Udziału w uroczystościach odmówiła wtedy aktorka Maja Komorowska.
Z prośbą o zorganizowanie uroczystości już po wyborach, w dniu 11 listopada, zwrócił się do prezydenta reżyser filmu "Katyń", Andrzej Wajda, którego ojciec - kpt Jakub Wajda, zamordowany w Charkowie w 1940 roku - także ma zostać pośmiertnie mianowany na wyższy stopień.