Świat89% Polaków zadowolonych z członkostwa w UE

89% Polaków zadowolonych z członkostwa w UE

Aż 89% Polaków popiera członkostwo
Polski w Unii Europejskiej; 5% jest przeciwnych obecności
Polski we Wspólnocie - wynika z najnowszego sondażu CBOS. Nieco ponad jedna czwarta ankietowanych
(27%) interesuje się zaś kwestią przyjęcia Traktatu
Konstytucyjnego UE.

20.06.2007 | aktual.: 20.06.2007 12:02

Jak pokazuje badanie, większość Polaków (69%) nie jest zainteresowana sprawą Traktatu, a ponad połowa respondentów (55%) nie orientuje się, jakie jest stanowisko polskich władz w kwestii eurokonstytucji.

Z kolei 29% ankietowanych uważa, że polskie władze chcą wprowadzenia zmian w Traktacie Konstytucyjnym, a 13% sądzi, że polscy przywódcy dążą do rozpoczęcia prac nad nowym projektem traktatu regulującego funkcjonowanie Unii. Tylko 3% jest zdania, że Polska akceptuje obecny projekt eurokonstytucji.

W opinii większości badanych (58%) przyszła pozycja naszego kraju w Unii Europejskiej będzie zależeć przede wszystkim od polityki i aktywności polskich władz na arenie Unii, nie zaś od zapisów, jakie znajdą się w konstytucji europejskiej lub innym traktacie regulującym funkcjonowanie tej organizacji (15%).

Z sondażu wynika, że sprawą europejskiej konstytucji interesują się przede wszystkim mieszkańcy dużych miast (powyżej 500 tys. mieszkańców) - 50%, ankietowani; osoby z wyższym wykształceniem (48%) oraz respondenci o najlepszej sytuacji materialnej (miesięczne dochody per capita powyżej 1200 zł) - 50%. W grupach społeczno-zawodowych losem unijnego traktatu częściej niż inni interesują się przedstawiciele kadry kierowniczej i inteligencji (50%) oraz uczniowie i studenci (39%).

W elektoratach partyjnych kwestia ta zdecydowanie częściej budzi zainteresowanie zwolenników ugrupowań opozycyjnych - LiD (53%) i PO (48%) - niż sympatyków partii koalicyjnych: PiS (36%) i Samoobrony (31%). CBOS zaznacza, że ze względu na małą liczebność zwolenników LPR i PSL w badanej próbie nie zamieścił danych dotyczących elektoratów tych partii.

Jak pokazuje sondaż, Polacy coraz wyraźniej popierają proces pogłębiania integracji europejskiej. Ich zdaniem, Unia Europejska powinna być przede wszystkim wspólnotą gospodarczą - ekonomiczny wymiar integracji popiera 85% badanych. Ponad połowa (55%) aprobuje zjednoczenie Polski z Unią na poziomie struktur politycznych. Niewiele mniej (52%) uważa, że integracja powinna obejmować wartości i cele życiowe ludzi.

Niemal dwie trzecie badanych (63%) uważa, że nasz kraj powinien jednak zachować odrębność w sferze kultury i obyczajów; za integracją w tej dziedzinie opowiada się 27%.

CBOS zwraca uwagę, że - mimo aprobaty pogłębiania integracji politycznej we Wspólnocie - Polacy odrzucają wizję Unii Europejskiej jako superpaństwa. Ponad połowa respondentów opowiedziała się za tym, by Unia pozostała związkiem niezależnych państw (55%), a 22% za tym, by UE ewoluowała w kierunku państwa federalnego w rodzaju Stanów Zjednoczonych; 23% badanych nie miało w tej sprawie zdania.

Badanie przeprowadzono w dniach 11-14 maja br., na reprezentatywnej próbie losowej 946 dorosłych mieszkańców Polski.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)