88. rocznica zaślubin Polski z Bałtykiem
10 lutego 1920 r. dowódca Frontu Pomorskiego
gen. Józef Haller - wrzucając do morza platynowy pierścień -
dokonał symbolicznych zaślubin Polski z Bałtykiem. W
Pucku (Pomorskie) odbyły się uroczystości upamiętniające tamto
wydarzenie.
10.02.2008 | aktual.: 10.02.2008 18:29
Obchody 88. rocznicy zaślubin Polski z Bałtykiem rozpoczęło odegranie "Hymnu Kaszubskiego" na puckim rynku. Potem, w miejscowej farze odprawiona została uroczysta msza święta, po której w miejscowym porcie odbyły się główne uroczystości rocznicowe.
Tradycyjnie przy tej okazji przedstawiciele Ligi Morskiej i Rzecznej (LMiR) wręczyli "Pierścienie Hallera", przyznawane przez to stowarzyszenie od 1995 r. w dowód uznania szczególnych zasług dla budowy i rozwoju Polski Morskiej.
W tym roku to najwyższe odznaczenie Ligi otrzymał m.in. marszałek Sejmu Bronisław Komorowski, który jeszcze do niedawna był prezesem LMiR.
Po wręczeniu "Pierścieni Hallera" oraz pamiątkowych odznaczeń, nad port nadleciał śmigłowiec Marynarki Wojennej; z jego pokładu zrzucono na wody Zatoki Puckiej wieniec. Kwiaty złożono też przed symbolicznym słupkiem zaślubinowym. Na koniec orkiestra Marynarki Wojennej odegrała "Hymn do Bałtyku".
Rzeczpospolita straciła dostęp do morza wraz z utratą niepodległości podczas III rozbioru w 1795 roku. Dopiero po 123 latach, dzięki postanowieniom traktatu wersalskiego z 1918 roku kończącego I wojnę światową, Polska uzyskała dostęp do wybrzeża Bałtyku.
Po ratyfikacji traktatu wersalskiego przez Niemcy 10 stycznia 1920 roku Rzeczpospolita mogła objąć przyznany jej odcinek wybrzeża morskiego, liczący 140 km długości. 17 stycznia oddziały Frontu Pomorskiego pod dowództwem gen. Hallera wkroczyły na Pomorze.
10 lutego 1920 r. w Pucku rozpoczęły się uroczystości symbolicznych zaślubin Polski z Bałtykiem. Władze II RP nadały im wielką rangę. Generałowi Hallerowi towarzyszyła dwudziestoosobowa delegacja Sejmu, przedstawiciele rządu m.in. wicepremier Wincenty Witos oraz dyplomaci: szef misji brytyjskiej i attache wojenno-morski USA.
W trakcie ceremonii gen. Haller wjechał konno do morza i wrzucił w fale jeden z wręczonych mu platynowych pierścieni. Drugi założył sobie na palec. Na pamiątkę uroczystych zaślubin dokonano poświęcenia i wbicia w morze słupa z wyrytym od strony morza orłem Jagiellonów, a od strony lądu napisem: "Roku Pańskiego 1920, 10 lutego Wojsko Polskie z gen. Józefem Hallerem na czele objęło na wieczyste posiadanie polskie morze".