Trwa ładowanie...
d3ybjv4
26-12-2005 17:50

87. rocznica Powstania Wielkopolskiego

Inscenizacja przyjazdu Ignacego Jana Paderewskiego na dworzec główny kolei w Poznaniu rozpoczęła w obchody 87. rocznicy wybuchu
Powstania Wielkopolskiego.

d3ybjv4
d3ybjv4

W 1918 r. przyjazd Paderewskiego do Poznania zapoczątkował jedyne zwycięskie w historii Polski powstanie - Powstanie Wielkopolskie.

Ciągnięty przez parowóz specjalny pociąg wjechał na poznański dworzec kolejowy o godz. 16.00. Odgrywający role Paderewskiego aktor - tak jak w 1918 r. wielki kompozytor - ze schodów wagonu przemówił do Poznaniaków. Wzywał do walki o wolną Wielkopolskę i Polskę. Przywitały go wiwaty licznie zgromadzonych widzów.

Potem Paderewski w szpalerze pochodni przeszedł do holu dworca, gdzie wysłuchał patriotycznych pieśni i razem z zebranymi śpiewał kolędy. Inscenizację przygotował Poznański Chór Nauczycielski im. Ignacego Jana Paderewskiego.

Zdaniem historyka z UAM prof. Lecha Trzeciakowskiego, przyjazdu Paderewskiego do Poznania nie da się przecenić w kontekście losów Powstania Wielkopolskiego. Przyjazd kompozytora przyspieszył wybuch początkowo planowanego na styczeń zrywu i spowodował wzrost nastrojów patriotycznych wśród Polaków.

d3ybjv4

Główne uroczystości rocznicowe odbędą się w najbliższych dniach przy pomniku Powstańców Wielkopolskich w Poznaniu, gdzie co roku odbywa się apel poległych i manifestacja patriotyczna z udziałem władz Poznania, Wielkopolski, kombatantów i harcerzy.

W połowie grudnia br. po raz dziewiąty wręczono statuetki "Dobosza Powstania Wielkopolskiego" - nagrody za propagowanie historii powstania. Statuetki otrzymali: nauczyciel akademicki z Bydgoszczy Marek Jeleniewski, badacz historyk Bogumił Wojcieszak z Opalenicy, Muzeum Powstania Wielkopolskiego w Poznaniu, Wielkopolskie Muzeum Wojskowe w Poznaniu i katedra nauk humanistycznych Politechniki Koszalińskiej.

W marcu br. zmarł ostatni żyjący uczestnik Powstania Wielkopolskiego - por. Jan Rzepa.

Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 roku w Poznaniu i szybko objęło teren całej Wielkopolski. Dziś w każdej niemal wielkopolskiej miejscowości znajdują się tablice upamiętniające walki. Wojska powstańcze wyzwoliły spod władzy niemieckiej niemal całą Wielkopolskę. Wielkopolskę włączono ostatecznie do Polski po podpisaniu w czerwcu 1919 roku traktatu wersalskiego. Jego postanowienia weszły w życie w styczniu 1920 roku.

d3ybjv4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ybjv4
Więcej tematów