87. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości
W piątek przypada 87. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Z okazji narodowego Święta Niepodległości w całym
kraju odbędą się uroczystości patriotyczne, m.in. w Warszawie
przed Grobem Nieznanego Żołnierza uroczysta zmiana wart, z
udziałem prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego, który wygłosi
okolicznościowe przemówienie. Mieszkańcy Warszawy spotkają się też
przy grobie płk. Ryszarda Kuklińskiego. Modlitwę w intencji
pułkownika poprowadzi abp Sławoj Leszek Głódź.
Odprawione zostaną msze w intencji ojczyzny, m.in. uroczysta msza na Wawelu, której przewodniczyć będzie metropolita krakowski abp Stanisław Dziwisz i msza celebrowana przez biskupa polowego WP gen. bryg. Tadeusza Płoskiego w warszawskim kościele św. Krzyża.
Przy pomnikach marszałka Józefa Piłsudskiego w całym kraju zostaną złożone wieńce i kwiaty.
11 listopada 1918 w Compiegne we Francji podpisano zawieszenie broni będące kapitulacją Niemiec i kończące I wojnę światową. Wobec rozprzężenia wojska i administracji niemieckiej w Warszawie rozpoczęło się rozbrajanie Niemców na ulicach miasta. Ponad 5 tys. Polaków służących w armii niemieckiej założyło biało-czerwone opaski i przeszło do oddziałów Polskiej Siły Zbrojnej.
Józef Piłsudski, który poprzedniego dnia powrócił z internowania w Magdeburgu, apelował do żołnierzy niemieckich, aby spokojnie opuszczali Polskę. Rada Regencyjna przekazała władzę wojskową Piłsudskiemu, który spotkał się z przybyłymi z Lublina przedstawicielami powstającego tam Rządu Tymczasowego. Misję tworzenia gabinetu powierzył Ignacemu Daszyńskiemu (PPS). Tego dnia wyruszył z USA do Europy Roman Dmowski, zabiegający o poparcie amerykańskiej opinii dla sprawy Polski.
11 listopada był oficjalnym świętem narodowym Polski w latach 1937-1939. Ponownie stał się świętem państwowym w 1989 roku.