Trwa ładowanie...
d3bv7qq

87 proc. Polaków: korupcja to duży problem. Sondaż CBOS

Zdecydowana większość Polaków (87 proc.) uważa, że korupcja jest w naszym kraju dużym problemem, w tym prawie dwie piąte (39 proc.) sądzi, że bardzo dużym. Tylko 8 proc. badanych przypisuje temu zjawisku niewielkie znaczenie - wynika z najnowszego sondażu CBOS.
Share
87 proc. Polaków: korupcja to duży problem. Sondaż CBOS
Źródło: WP.PL, Fot: Andrzej Hulimka
d3bv7qq

Spośród nagannych zachowań spotykanych wśród osób piastujących stanowiska państwowe najpowszechniejsze, w odczuciu społecznym, są nepotyzm i kumoterstwo. Ponad cztery piąte respondentów (85 proc.) uważa, że wśród wysokich urzędników państwowych i polityków często dochodzi do obsadzania krewnych i kolegów na stanowiskach w urzędach, spółkach, bankach itp., tylko nieznacznie mniej osób (77 proc.) uznaje za rozpowszechnioną w tych kręgach praktykę załatwiania członkom rodziny i znajomym kontraktów oraz zamówień rządowych.

Ponad cztery piąte Polaków (83 proc.) uważa, że zdecydowana większość polityków podejmuje i prowadzi działalność publiczną przede wszystkim dla pieniędzy, tylko co dziesiąty (10 proc.) sądzi, że jest to częściej wyjątek niż reguła. Równie jednoznacznie badani postrzegają wśród naszej klasy politycznej powszechność zjawiska nepotyzmu w postaci załatwiania pracy rodzinie (83 proc.) lub znajomym (81 proc.). Niemal równie powszechnie diagnozowane jest także wykorzystywanie aktywności publicznej we własnej karierze zawodowej (80 proc.).

Według Polaków standardy życia publicznego w największym stopniu obniża stosowanie przekupstwa jako metody walki o wpływy polityczne w partii. Prawie dwie trzecie ankietowanych (64 proc.) jest zdania, że korumpowanie kolegów partyjnych, np. za pomocą obietnic załatwienia atrakcyjnej posady w zamian za oddanie głosu na „odpowiedniego” kandydata w wewnątrzpartyjnych wyborach, w dużym stopniu pogarsza standardy życia publicznego.

d3bv7qq

Równie destrukcyjne dla moralności publicznej jest wykorzystywanie przynależności partyjnej dla poprawy własnej sytuacji materialnej i traktowanie działalności publicznej przede wszystkim jako źródła dochodów. Ponad dwie trzecie badanych (68 proc.) uważa, że takie podejście do służby publicznej bardzo obniża standardy życia politycznego w kraju.

Badanie „Aktualne problemy i wydarzenia” przeprowadzono w dniach 7–14 listopada 2013 roku na liczącej 990 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

d3bv7qq

Podziel się opinią

Share
d3bv7qq
d3bv7qq
Więcej tematów