Polska85% rodziców decyduje o przyszłym zawodzie dziecka

85% rodziców decyduje o przyszłym zawodzie dziecka

Rodzice gimnazjalistów i licealistów z województwa łódzkiego marzą o tym że ich dzieci zostaną Lekarzami, informatykami albo prawnikami. Uniwersytet Łódzki przepytał rodziców, czy i w jaki sposób decydują o wyborze kierunku studiów i przyszłego zawodu dziecka. Okazało się, że robi to aż 85% rodziców.

Większość opiera się jednak na własnym doświadczeniu. Z pomocy doradców zawodowych korzysta zaledwie 9% rodziców. Jeszcze rzadziej opiekunowie towarzyszą dzieciom w wycieczkach na targi pracy czy targi edukacyjne. Do tego przyznało się zaledwie 6% pytanych.

Niechęć do szukania pomocy skutkuje tym, że rodzice wybierają dla dzieci znane zawody, pomijając niszowe i poszukiwane na rynku pracy profesje. Najbardziej pożądanym kierunkiem studiów dla rodziców w Łódzkiem jest medycyna. Taką przyszłość wybrałoby dla swojego dziecka 15% rodziców.

- Lekarz zawsze znajdzie pracę. Jak nie w Polsce, to za granicą - mówi pani Sylwia. - Poza tym to bardzo dobry i stabilny zawód, który gwarantuje, że mój syn będzie mógł spokojnie utrzymać rodzinę. Mam dwie starsze córki, które skończyły studia humanistyczne i ciągle szukają pracy. Oferuje im się jedynie pracę za najniższe wynagrodzenie. To nie jest dobra przyszłość. Syn bardzo lubi biologię, dlatego podpowiadamy mu z mężem, żeby zainteresował się medycyną. Od małego bawił się w lekarza - dodaje.

W pierwszej trójce najbardziej pożądanych przez rodziców zawodów znalazł się także informatyk i prawnik. O takiej przyszłości dla dzieci marzy 13 i 10% rodziców.

- Lekarz czy prawnik od zawsze były zawodami, które wiązały się z prestiżem - mówi Izabela Kielczyk, psycholog biznesu i doradca zawodowy. - Stereo-typowe myślenie zawęża jednak wybór przyszłości dla dzieci. Trzeba pamiętać, że realia się zmieniają i dziś lekarzowi wcale nie tak łatwo znaleźć dobrą pracę. Jeszcze trudniej dostać się na aplikację, a same studia prawnicze nie wystarczą. Rodzice powinni zainteresować się współczesnym rynkiem pracy. Myślenie o przyszłości zawodowej powinno się zacząć od rozmowy na temat zainteresowań dziecka. Czasem przychodzą do mnie rodzice, żeby porozmawiać o przyszłości dziecka. Kiedy wymieniam im kilka ciekawych zawodów, o których nigdy by nie pomyśleli, dochodzą do wniosku, że to praca, którą w formie hobby już teraz wykonuje ich dziecko. Takie podpowiedzi dzieci chętniej biorą pod uwagę. Jeśli rodzice chcą pomagać, muszą się do tego dobrze przygotować - dodaje Kielczyk.

Rodzice gimnazjalistów i licealistów w Łódzkiem stawiają na znane i popularne zawody. 8% chciałoby, żeby dziecko zostało inżynierem lub architektem, 7 proc. stawia na karierę przedsiębiorcy, 6% chciałoby, żeby dziecko zostało nauczycielem lub pracownikiem administracji, a 4% rodziców marzy o karierze artysty dla swoich pociech.

- Zadziwiające jest to, że żaden z rodziców nie pomyślał o świetnie rozwijającej się branży telekomunikacyjnej, która potrzebuje dużo specjalistów i oferuje bardzo dobrze płatną pracę - mówi dr Maciej Kozakiewicz z Uniwersytetu Łódzkiego. - Rodzicom brakuje wiedzy na temat współczesnego rynku pracy, dlatego na uczelni organizujemy dla nich specjalne warsztaty.

Z badań ekspertów Uniwersytetu Łódzkiego wynika, że aż 85% rodziców gimnazjalistów i licealistów w Łódzkiem podpowiada swoim dzieciom, jaki w przyszłości mają wybrać zawód.

Oto osiem najczęściej wskazywanych profesji:

lekarz, pracownik służby zdrowia - 15%
informatyk, pracownik branży IT - 13%
prawnik, sędzia - 10%
inżynier, architekt - 8%
przedsiębiorca - 7%
pracownik administracji publicznej, nauczyciel - 6%
artysta - 4%

Większość rodziców nie zna jednak rynku pracy, dlatego naukowcy z Uniwersytetu Łódzkiego będą rozmawiać z nimi o planowaniu kariery dzieci. Projekt "Start w karierę" rozpoczyna się już w piątek.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)