84. rocznica zaślubin Polski z Bałtykiem
W honorowej asyście Orkiestry i Kompanii Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej odbyły się w Pucku uroczystości 84. rocznicy zaślubin Polski z morzem. Głównym punktem obchodów było wręczenie Pierścieni generała Józefa Hallera.
10 lutego 1920 r. gen. Józef Haller, dowódca Frontu Pomorskiego, wrzucił do morza platynowy pierścień - symbol odzyskania przez Polskę dostępu do Bałtyku.
W tym roku Pierścień Hallera otrzymała m.in. 8. Flotylla Obrony Wybrzeża w Świnoujściu za udział okrętu wsparcia logistycznego ORP "Kontradmirał Xawery Czernicki" w misji irackiej, reprezentowanie biało-czerwonej bandery podczas międzynarodowych ćwiczeń oraz popularyzację historii i tradycji polskich sił morskich.
Obchody 84. rocznicy zaślubin Polski z morzem rozpoczęło nabożeństwo koncelebrowane przez metropolitę gdańskiego abpa Tadeusza Gocłowskiego w puckim kościele. "Rok 1920 zakończył naszą ponadstuletnią niewolę, był to cud nad morzem" - powiedział w kazaniu hierarcha.
Po zakończeniu mszy jej uczestnicy przeszli do portu. W pochodzie wzięło udział m.in. czterech konnych żołnierzy, w historycznych mundurach z 1920 r.
Podczas uroczystości w porcie wręczono Pierścienie generała Hallera oraz złożono kwiaty pod obeliskiem upamiętniającym wydarzenie sprzed 84 lat. Wojsko wystrzeliło salut armatni, a Orkiestra Reprezentacyjna MW wykonała "Hymn do Bałtyku".