83% Polaków krytycznie o kierunku zmian w kraju
83% Polaków krytycznie ocenia kierunek
zmian w kraju, pozytywnie - 11% ankietowanych - wynika z
kwietniowego sondażu na temat nastrojów społecznych
przeprowadzonego przez TNS OBOP.
"Wyniki kwietniowego pomiaru wskazują na minimalną poprawę opinii" - wynika z sondażu. W marcu pesymistów było 85%, a optymistów - 9%.
Pozytywne opinie o kierunku rozwoju sytuacji w kraju, częściej niż inni, wypowiadają: kierownicy i specjaliści, osoby z wyższym wykształceniem, uczniowie i studenci, a także mieszkańcy dużych miast oraz deklarujący poparcie dla SLD, SdPl i PO.
Także opinie o sytuacji gospodarczej kraju nieznacznie poprawiły się. Rozwój dostrzega 16% badanych (15% uważa, że gospodarka znajduje się w stanie dynamicznego rozwój, 1% - w stanie powolnego rozwoju); oznacza to w stosunku do marca wzrost o 4 punkty procentowe. Nadal jednak zdecydowana większość respondentów - 81% - uważa, że gospodarka jest w kryzysie (51% wskazuje na głęboki kryzys, a 30% na lekki kryzys). W marcu pesymistami było 85% respondentów.
Ponad połowa ankietowanych - 58% - spodziewa się, że najbliższe lata przyniosą pogorszenie materialnych warunków życia ludności. 20% przewiduje znaczące zmiany na gorsze, a 38% uważa, że nastąpi "pewne pogorszenie". O możliwości zmian na lepsze przekonanych jest 14% badanych (wszyscy udzielili odpowiedzi "nastąpi pewna poprawa", nikt nie odpowiedział "nastąpi wyraźna poprawa"). Miesiąc wcześniej optymistów było 12%, a pesymistów - 64%.
Sondaż przeprowadzono 1-4 kwietnia na ogólnopolskiej, reprezentatywno-losowej próbie 1000 mieszkańców Polski powyżej 15 roku życia.