Polska800 Polaków weźmie udział w sztafecie światła

800 Polaków weźmie udział w sztafecie światła

800 osób w Polsce weźmie udział w sztafecie światła. Ludzie będą przekazywali sobie sygnał świetlny, który obiega świat, w 50. rocznicę śmierci Alberta Einsteina - powiedziała przewodnicząca Krajowego Komitetu Organizacyjnego Światowego Roku Fizyki 2005 w Polsce, prof. Marta Kicińska-Habior.

19.04.2005 | aktual.: 21.04.2005 08:16

Pierwszy sygnał wyruszył z amerykańskiego miasta Princeton w poniedziałek wieczorem, do Polski światło dotrze ok. godz. 21 we wtorek. Polscy uczestnicy sztafety odbiorą sygnały z dwóch punktów, z Medyki na granicy ukraińskiej i z Terespola na granicy Białoruskiej. W ciągu godziny zostanie przekazany do Zwardonia na granicy ze Słowacją.

Uczestnicy zabawy będą stali w wyznaczonych punktach. Kiedy zobaczą światło z poprzedniego stanowiska natychmiast zapalą swoje i w ten sposób przekażą sygnał dalej. Wszystko wymaga precyzyjnej koordynacji.

Organizacja sztafety trwała kilka miesięcy. Uczestnicy w tym czasie rejestrowali się, podając swoje współrzędne geograficzne. Następnie dostawali współrzędne ich najbliższych towarzyszy, tak żeby mogli się z nimi porozumieć i umówić jak będą sobie ten sygnał świetlny przekazywali. Na ile to się uda okaże się dopiero, kiedy wszystko zacznie się dziać - wyjaśniła organizatorka.

Do udziału w zabawie zgłosiło się 800 osób z całej Polski. Nad całością przedsięwzięcia czuwają centralni i regionalni koordynatorzy. Schemat punktów, przez które będą przekazywane sygnały można obejrzeć na stronie internetowej Światowego Roku Fizyki w Polsce.

Międzynarodową akcję "Fizyka oświetla świat" zorganizowano z okazji obchodów Światowego Roku Fizyki 2005. Zaplanowano ją na 18 kwietnia, aby upamiętnić 50. rocznicę śmierci fizyka wszechczasów - Alberta Einsteina.

W poniedziałkowy wieczór w Princeton w amerykańskim stanie New Jersey zgasły wszystkie światła. Następnie zapalono jedno, które stało się początkiem świetlnej sztafety.

Przy przekazywaniu światła między uczestnikami akcji dozwolone są różne źródła światła - latarki, reflektory samochodowe, zapalniczki, sztuczne ognie czy lasery małej mocy. Uczestnicy sztafety będą rozmieszczeni co ok. 10 km. Między Ameryką a Eurazją sygnał przekazywany jest światłowodem.

Promień światła obiegnie w ciągu doby cały glob, łącząc - w zamyśle organizatorów - wszystkie kraje "pod sztandarem fizyki".

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)