80. urodziny Gustawa Holoubka
Wybitny aktor, reżyser i pedagog, dyrektor teatru zapalony kibic piłki nożnej i lekkiej atletyki Gustaw Holoubek kończy we wtorek 80 lat.
21.04.2003 | aktual.: 21.04.2003 17:34
"Nigdy nie byłem amantem, jestem aktorem charakterystycznym" - określa siebie aktor. W środowisku teatralnym jest niekwestionowanym autorytetem zawodowym i moralnym. Jest równocześnie "człowiekiem o niezwykłej łagodności i poczuciu humoru" - jak mówi jego żona Magdalena Zawadzka.
Gustaw Holoubek to jedna z najznakomitszych postaci polskiego kina i teatru. Ukończył PWST w Krakowie. W teatrze debiutował jako Charys w "Odysie u Feaków" w Starym Teatrze. Grał w teatrach krakowskich, katowickich, warszawskich. Występował w takich spektaklach jak: "Hamlet" Szekspira, "Diabeł i Pan Bóg" Sartre'a, "Król Edyp" Sofoklesa, "Rzeźnia" i "Pieszo" Mrożka, "Operetka" Gombrowicza.
W sezonie 1963/64 został aktorem Teatru Narodowego Kazimierza Dejmka. Tu powstała jego legendarna już dziś kreacja Gustawa - Konrada w historycznym przedstawieniu mickiewiczowskich "Dziadów". Po zdymisjonowaniu Dejmka przez władze partyjne razem z wieloma innymi aktorami opuścił Narodowy.
Zagrał w ponad 50 filmach. Stworzył kreacje w obrazach Wojciecha Jerzego Hasa, m.in.: "Pętla" , "Pożegnanie" i Tadeusza Konwickiego "Salto", "Jak daleko stąd, jak blisko" i "Lawa". Ostatnio zagrał jedną z głównych ról w filmie Sławomira Kryńskiego "Listy miłosne".
W latach 1972-1980 sprawował funkcję prezesa Zarządu Głównego SPATiF-u, był przez dwie kadencje posłem na sejm PRL. Zrezygnował z mandatu w 1980r. W 1989 roku został senatorem Rzeczpospolitej Polskiej. Jest wykładowcą warszawskiej Akademii Teatralnej i dyrektorem artystycznym Teatru Ateneum.