80 tys. rolników na Jasnej Górze z okazji dożynek
80 tys. rolników z całej Polski
zgromadziło się podczas niedzielnej sumy wieńczącej obchody
Dożynek Jasnogórskich na placu przed szczytem Jasnej Góry.
Pozostańcie przy ziemi i tradycji swoich ojców - zwrócił się do
rolników witający ich przeor Jasnej Góry ojciec Marian Lubelski.
05.09.2004 | aktual.: 06.09.2004 07:23
Uroczystej dziękczynnej sumie dożynkowej przewodniczył biskup Zygmunt Zimowski, ordynariusz diecezji radomskiej. Na uroczystości przybył też minister rolnictwa Wojciech Olejniczak. Na jego ręce bochen chleba wypieczony z mąki z tegorocznych zbiorów przekazali starostowie dożynek: Barbara i Zdzisław Polakiewiczowie, gospodarze ze wsi Zadole koło Olkusza.
W tłumie rolników byli prezes PSL Janusz Wojciechowski i przewodniczący "Samoobrony" Andrzej Lepper. Wojciechowski zachęcał do składania podpisów pod apelem PSL o wycofanie polskich wojsk z Iraku.
Delegacje rolników przywiozły na Jasną Górę żniwne wieńce i bochny chleba. Codziennie modlimy się: chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj. W wielu krajach ludzie nie mają chleba. Umierają śmiercią głodową. To jest wielka zbrodnia przywódców bogatych państw tego świata - powiedział ojciec Lubelski.
Krajowy duszpasterz rolników biskup Jan Styrna zaapelował do organów państwa o utrzymanie państwowego interwencyjnego skupu zboża. Wycofanie się interwencjonizmu państwa przy skupie to skazanie rolników na bezwzględną drapieżność skupujących firm, które bezlitośnie wykorzystają stan trudnej konieczności rolnika - oświadczył biskup wygłaszając uroczystą homilię.
Krytycznie odniósł się do zbyt wysokich cen na środki produkcji rolnej, które mogą "zniwelować wartość wszelkich dopłat", na jakie rolnicy liczą z Unii. Zachęcał też rolników, aby kształcili swoje dzieci wykorzystując unijne środki dla szkół.
Biskup w tonie ostrzeżenia prosił rolników, aby pochopnie nie wyzbywali się ziemi. Czuwajcie. Dopilnujcie prawidłowego uregulowania spraw własności, wszędzie, a zwłaszcza na tzw. Ziemiach Odzyskanych - zaapelował.
Minister rolnictwa Wojciech Olejniczak w trakcie sumy podziękował Kościołowi za zaangażowanie w propagowanie dopłat bezpośrednich. Dziękuję Kościołowi, dziękuję księżom za informowanie i pomoc rolnikom - powiedział.
Stoi przed nami wielka szansa, jakiej do tej pory polska wieś nie miała, i tylko od nas zależy, czy ją wykorzystamy. Ponad 1 mln 400 tys. rolników złożyło wnioski o płatności bezpośrednie. Stanowi to blisko 95% powierzchni uprawnionych gruntów. Przekładając na pieniądze, to kwota ponad 8 mld zł, które już od 16 października tego rok będą wpływały na wasze konta - podkreślił Olejniczak.
Podczas Jasnogórskich Dożynek młodzieżówka PSL zbierała podpisy pod sejmowym wnioskiem PSL o wycofanie polskich wojsk z Iraku. Bóg nas tam nie posyłał, Honor do pójścia tam nie zmuszał, a Ojczyzna nas tam nie wysłała. Nasi żołnierze powinni dostać rozkaz: W tył zwrot i bezzwłocznie wycofać się z Iraku. Nasze bezpieczeństwo jest zagrożone. Tam trzeba szukać politycznego rozwiązania - powiedział Wojciechowski.
Wojciechowski przyznał, że nie widzi szans w Sejmie na przeprowadzenie uchwały o wycofaniu polskich wojsk z Iraku, "ale rozpoczęliśmy dyskusję".
Jasnogórskie Dożynki potrwają do wieczora. W mieście towarzyszy im wystawa maszyn i urządzeń rolniczych oraz kiermasz sztuki ludowej zorganizowane wzdłuż III Alei Najświętszej Maryi Panny. Dożynki zakończy późnym wieczorem Apel Jasnogórski.