Trwa ładowanie...
d37qiq0
30-09-2005 00:55

80 pianistów zakwalifikowało się do konkursu chopinowskiego

80 pianistów zakwalifikowało się do XV edycji Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina, który odbędzie się w dniach 2-24 października w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Wśród dopuszczonych do udziału w konkursie muzyków jest 20 Polaków, m.in. Stanisław Drzewiecki, Rafał Blechacz i Szczepan Kończal.

d37qiq0
d37qiq0

Oprócz Polaków w konkursie wystąpi 19 Japończyków, sześciu Amerykanów, pięciu pianistów z Korei Południowej, po czterech z Rosji, Chin (w tym jeden z Hongkongu), Kanady i Tajwanu, po trzech z Francji i Finlandii oraz po jednym z Ukrainy, Szwecji, Białorusi, Serbii, Belgii, Hiszpanii, Niemiec i Austrii. Konkurs jest otwarty dla pianistów wszystkich narodowości urodzonych w latach 1977-1988.

Poziom eliminacji był naprawdę wysoki, dlatego tym bardziej cieszy taka ilość polskich pianistów w konkursie - powiedział przewodniczący jury eliminacyjnego, prof. Andrzej Jasiński. Mam już kilku swoich faworytów, ale nie zdradzę ich nazwisk, bo życzę jak najlepiej całej naszej dwudziestce - dodał nauczyciel m.in. Krystiana Zimermana - ostatniego Polaka, który zwyciężył w konkursie (w 1975 r.).

Jasiński, który będzie przewodniczył także 19-osobowemu międzynarodowemu jury konkursu (początkowo miało być 21-osobowe), podkreślił też, że "naturalnie nie jest możliwe, aby cała osiemdziesiątka muzyków prezentowała taki sam poziom, lecz czołówka uczestników to naprawdę bardzo dobrzy pianiści". W piątek odbędzie się w Warszawie konferencja prasowa, na której zostanie omówiony m.in. przebieg eliminacji.

Selekcja kandydatów odbyła się na podstawie eliminacji po raz pierwszy w historii konkursu - wcześniej pianistów kwalifikowano na podstawie nadsyłanych przez nich nagrań. Przesłuchania odbywały się w stołecznej Akademii Muzycznej oraz w Pałacu Kultury i Nauki. Wystąpiło w nich ponad 300 młodych pianistów z całego świata, m.in. z Japonii, Chin, Tajwanu, Rosji, USA i Włoch, w tym 53 Polaków. Muzyków oceniały dwie 10-osobowe komisje, w których zasiadali jedynie polscy muzycy.

d37qiq0

W związku z wprowadzeniem przesłuchań eliminacyjnych, ilość etapów konkursu ograniczono z czterech do trzech. Do II etapu zakwalifikuje się 30 pianistów, a w finale zagra 12 muzyków. Dla laureatów przeznaczono sześć nagród - pierwszą będzie złoty medal i 25 tys. dolarów.

Międzynarodowy Konkurs im. Chopina, który odbywa się od 1927 r., jest jednym z najstarszych tego typu przedsięwzięć na świecie. Jego inicjatorem był wybitny polski pianista, pedagog i kompozytor, prof. Jerzy Żurawlew (1887-1980).

Wśród laureatów konkursu są m.in. Witold Małcużyński, Barbara Hesse-Bukowska, Władimir Aszkenazy, Fou-Tsong, Garrick Ohlsson, Krystian Zimerman, Kevin Kenner, Aleksiej Sułtanow czy zasiadający obecnie w jego jury - Dang Thai Son, Janusz Olejniczak i Piotr Paleczny.

W latach 1927-37 Międzynarodowy Konkurs im. Chopina odbywał się co pięć lat, w 1942 r. nie odbył się z powodu wojny. Następny przeprowadzono dopiero w 1949 r., a kolejny w 1955 r. Od tego czasu konkurs odbywa się co pięć lat.

d37qiq0

W tym roku organizatorem konkursu będzie po raz ostatni Towarzystwo im. Fryderyka Chopina (TiFC). Kolejny odbędzie się w 2010 r., w 200. rocznicę urodzin wybitnego kompozytora i pianisty. Wówczas organizacją konkursu ma zająć się Narodowy Instytut Fryderyka Chopina (NIFC), w którego skład ma wejść m.in. TiFC.

Oto lista pianistów dopuszczonych do XV edycji konkursu (z krótkimi charakterystykami Polaków):

- Fieodor Amirow - Rosja
- Soo-Jung Ann - Korea Płd.
- Nicolas Bringuier - Francja
- Sonia Chan - Kanada
- Chiao-Ying Chang - Tajwan
- Galina Czistjakowa - Rosja
- Sonja Hanna Maria Fraeki - Finlandia
- Mariko Furukawa - Japonia
- Aleksiej Gorlacz - Ukraina
- Peng Cheng He - Chińska Republika Ludowa
- Ching-Yun Hu - Tajwan
- Maki Inoue - Japonia
- Oliver Jia - Szwecja
- Fumio Kawamura - Japonia
- Hisako Kawamura - Japonia
- Kirył Keduk - Białoruś
- Yusuke Kikuchi - Japonia
- Ben Kim - USA
- Shinya Kiyozuka - Japonia
- Olga Kozłowa - Rosja
- Rachel Naomi Kudo - USA
- Timo Herman Latonen - Finlandia
- Andriej Jarosziński - Rosja
- Ka Ling Colleen Lee - Chiny (Hongkong) - Dmitri Levkovich - Kanada
- Dong Hyek Lim - Korea Płd.
- Dong Min Lim - Korea Płd.
- Wei-Chi Lin - Tajwan
- Igor Lovchinsky - USA
- Takuro Maeda - Japonia
- Milos Mihajlovic - Serbia
- Maiko Mine - Japonia
- Marko Mustonen - Finlandia
- Howard Na - USA
- Kotaro Nagano - Japonia
- Rieko Nezu - Japonia
- Miku Omine - Japonia
- Yuma Osaki - Japonia
- Esther Park - USA
- Maxence Pilchen - Belgia
- Marianna Prjevalskaya - Hiszpania
- Mayumi Sakamoto - Japonia
- Takaya Sano - Japonia
- Takashi Sato - Japonia
- Shohei Sekimoto - Japonia
- Wen-Yu Shen - Niemcy
- Yeol Eum Son - Korea Płd.
- Masanori Sugano - Japonia
- Mei-Ting Sun - USA
- Xin Tong - Chińska Republika Ludowa
- Nobuyuki Tsujii - Japonia
- Helene Tysman - Francja
- Yuko Ueno - Francja
- Xiaoxi Wu - Chińska Republika Ludowa
- Ingolf Wunder - Austria
- Takashi Yamamoto - Japonia
- Ryo Yanagitani - Kanada
- Chien-Ying Yang - Tajwan
- Hong-Chun Youn - Korea Płd.
- Avan Yu - Kanada

d37qiq0

Aleksandra Mikulska (ur. 17 listopada 1981 r. w Warszawie) - absolwentka Staatliche Hochschule fuer Musik w Karlsruhe w klasie Petera Eichera, gdzie zdobyła dyplom z wyróżnieniem w 2004 r. Obecnie studiuje w renomowanej Accademia Pianistica incontri col Maestro w Imoli we Włoszech. Podczas studiów zdobywała prestiżowe stypendia i nagrody, w tym macierzystych uczelni. Wielokrotnie uczestniczyła w międzynarodowych konkursach pianistycznych, w których zajmowała czołowe lokaty. Podczas licznych występów prezentowała m.in. oba koncerty fortepianowe Chopina z kwintetem smyczkowym.

Aleksandra Mozgiel (ur. 9 maja 1979 r. w Gdańsku) - absolwentka Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w klasie Katarzyny Popowej-Zydroń, odbyła też studia w paryskim Conservatoire National Superieur de Musique et de Danse, pracując pod kierunkiem Erica Le Sage. Obecnie jest studentką Hochschule fuer Musik und Theater w Hanowerze w klasie Gerrita Zitterbarta. Zdobyła kilkadziesiąt nagród w 25 konkursach krajowych i międzynarodowych, m.in. I nagrodę na III Ogólnopolskim Konkursie Interpretacji Muzyki Francuskiej w Łodzi. Koncertuje jako solistka i kameralistka oraz akompaniatorka.

Gracjan Szymczak (ur. 27 czerwca 1986 r. we Wrocławiu) - student I roku Akademii Muzycznej we Wrocławiu w klasie Grzegorza Kurzyńskiego. Zdobywał czołowe lokaty w wielu konkursach pianistycznych dla dzieci, m.in. w 1998 r. pierwsze miejsce w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym "Chopin dla najmłodszych" w Antoninie. W 2001 r. zwyciężył w Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. prof. Ludwika Stefańskiego w Płocku. Doskonalił umiejętności na kursach mistrzowskich, m.in. w Dusznikach. Koncertował w Polsce, Niemczech i Szkocji.

d37qiq0

Jacek Kortus (ur. 12 lipca 1988 r. w Poznaniu) - uczeń Państwowego Liceum Muzycznego II st. w klasie Waldemara Andrzejewskiego, pod którego opieką uczy się od ośmiu lat. Laureat 11 międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów dla dzieci i młodzieży, w tym chopinowskich. Zdobył m.in. I nagrodę w IX Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym "Chopin dla najmłodszych" w Antoninie (2005 r.) i zajął trzecie miejsce w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Chopina w Szafarni (1999 r.). Uczestnik Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. Chopina w 2005 r., gdzie dotarł do trzeciego etapu. Stypendysta Fundacji Jolanty i Aleksandra Kwaśniewskich oraz ministra kultury.

Jędrzej Lisiecki (ur. 28 kwietnia 1981 r. w Poznaniu) - student Akademii Muzycznej w Warszawie w klasie Piotra Palecznego. Zdobywca I nagrody ogólnopolskiego konkursu Yamahy (2002 r.) i VI nagrody Hamamatsu International Piano Academy Competition w 2003 r. Występował w kraju i za granicą m.in. w Japonii, Niemczech, Portugalii i Chile.

Katarzyna Wasiak (ur. 13 kwietnia 1985 r. w Zielonej Górze) - obecnie, dzięki stypendium Narodowego Instytutu im. Fryderyka Chopina podjęła studia zagraniczne, współpracując najpierw z Olegiem Maisenbergiem, a obecnie z Wolfgangiem Watzingerem w Wiedniu. Do udziału w XV edycji konkursu chopinowskiego przygotowywała się też pod kierunkiem Krzysztofa Jabłońskiego. Zdobyła pierwsze nagrody w V Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Narvie w Estonii (2004 r.), VIII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Antoninie (2002 r.) oraz drugie miejsce w XXXI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Usti nad Łabą. W trzyetapowym Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Moskwie (2000 r.) doszła do II etapu. Nagrywała dla Polskiego Radia, występowała w Polsce i za granicą.

d37qiq0

Krzysztof Trzaskowski (ur. 10 maja 1987 r. w Białymstoku) - laureat konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych, m.in. zajął pierwsze miejsce i zdobył nagrody specjalne (w tym za najlepsze wykonanie utworu Chopina) w konkursie im. Paderewskiego w Piotrkowie Trybunalskim (2000 r.), zajął też trzecie miejsce w V Międzynarodowym Konkursie im. Fryderyka Chopina w Narvie (Estonia) w 2004 r. Był finalistą Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. Chopina dla Kandydatów do Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w 2005 r. Występował z recitalami chopinowskimi w wielu miejscach w kraju, koncertował z orkiestrami. Na zaproszenie Mount Royal College w Kanadzie zagrał w Calgary.

Maciej Piszek (ur. 3 maja 1985 r. w Warszawie) - student II roku Akademii Muzycznej w Warszawie, w klasie Bronisławy Kawalla. Zdobył pierwsze nagrody w konkursach w Polsce i Grecji (Konkurs Pianistyczny w Piotrkowie Trybunalskim w 2000 r. i w Maratonie w 2003 r.). Doskonali umiejętności na kursach mistrzowskich, jest stypendystą ministra kultury.

Marek Szlezer (ur. 4 września 1981 r. w Krakowie) - absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie Ewy Bukojemskiej (dyplom z odznaczeniem w 2004 r.). Kontynuuje naukę w macierzystej uczelni, gdzie jest asystentem, a takżer w Chapelle Musicale w Belgii w klasie Abdula Rachmana El-Bachy. Zwycięzca m.in. IV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Rzymie (1993 r.) i II Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. Chopina w Warszawie w 1999 r. Laureat licznych konkursów w kraju i za granicą, finalista Międzynarodowego Konkursu Radiofonii Europejskich w Bukareszcie. Kilkakrotnie zdobywał stypendia ministra kultury oraz fundacji działających w Polsce i Europie. Wydał dwie płyty CD. Koncertował w Polsce, w Europie oraz w Maroku i Kuwejcie.

d37qiq0

Marian Sobula (ur. 26 sierpnia 1981 r. we Wrocławiu) - student Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie Andrzeja Pikula. Zdobył liczne nagrody w konkursach pianistycznych w kraju i za granicą, m.in. Arnold Schoenberg Preis w Wiedniu (2002 r.), pierwsze lokaty w V Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym "Florestano Rossomandi" we Włoszech (2003 r.) i w Klavierwettbewerb des Kulturfonds Baden w Niemczech (2003 r.). Koncertował w wielu krajach Europy, a także w Japonii i USA.

Michał Białk (ur. 4 marca 1982 r w Krakowie) - student uczelni w Graz w Austrii, we Freiburgu w Niemczech (w klasie Elzy Kolodin), w latach 2003-2004 uczył się w Królewskim Konserwatorium Sveelincka w Amsterdamie u Jana Wijna. Od 2004 r. studiuje w Wiedniu pod kierunkiem Olega Maisenberga. W 1998 r. otrzymał europejską "Nagrodę Nadziei" dla młodych artystów. W 1999 r. zwyciężył w Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Ankarze, gdzie wyróżniono go także za interpretację mazurków. W 2001 r. zdobył II nagrodę w Międzynarodowym Konkursie "Nueva Acropolis" w Madrycie oraz nagrodę muzyczną na Europejskim Rozdaniu Nagród Kulturalnych w Parlamencie Europejskim w Strasburgu. W 2004 r. zdobył pierwsze nagrody w międzynarodowych konkursach pianistycznych w Brest (Francja) i Capderze (Hiszpania). W 2002 r. wydał debiutancką płytę z utworami Chopina. Doskonali swoje umiejętności na kursach mistrzowskich, koncertuje w Polsce i Europie.

Monika Quinn (ur. 9 maja 1984 r. w Montrealu w Kanadzie) - od 2002 r. jest studentką warszawskiej Akademii Muzycznej w klasie Kazimierza Gierżoda i Anny Jastrzębskiej-Quinn. Zwyciężyła w wielu konkursach pianistycznych, zdobywając pierwsze lokaty m.in. w Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim dla Młodych Pianistów w Narvie w 1999 r. W Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Rzymie (2002 r.) uzyskała tytuł "Premio Assoluto". Koncertowała w Polsce i za granicą. Doskonaliła umiejętności na kursach mistrzowskich.

Natalia Wańdoch (ur. 6 kwietnia 1980 r. w Gorzowie Wielkopolskim) - absolwentka Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu, którą ukończyła z wyróżnieniem w klasie Grzegorza Kurzyńskiego. Obecnie studiuje w Royal Academy of Music w Londynie pod opieką Vanessy Latarche. Laureatka kilku konkursów organizowanych dla młodzieży w Polsce oraz Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Wilnie i Ogólnopolskiego Konkursu im. Chopina w Warszawie. Koncertowała w Polsce i za granicą, m.in. w Niemczech, Anglii i Austrii.

Paweł Filek (ur. 2 marca 1983 r. w Krakowie) - student Akademii Muzycznej w Warszawie, w klasie Bronisławy Kawalla. Jest laureatem kilku konkursów, w tym Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Chopina w Mariańskich Łaźniach w 2001 r. (III nagroda) oraz zdobywcą pierwszych nagród, m.in. w Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Chopina w 2004 r. Dwukrotny stypendysta ministra kultury.

Piotr Banasik (ur. 8 lutego 1982 r. w Katowicach) - student IV roku Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie Andrzeja Jasińskiego. Zdobywca czołowych lokat na konkursach krajowych i zagranicznych, m.in. I nagrody na Festiwalu Młodych Muzyków w Gdańsku (2002) oraz w Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym na Stypendia Artystyczne im. Chopina w Warszawie (2003). Otrzymał też Grand Prix w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym "Parnassos" w Monterrey w Meksyku (2003) oraz II nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym dla Kandydatów do XV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Chopina (2005). Stypendysta ministra kultury.

Piotr Szychowski (ur. 6 lipca 1981 r. we Wrocławiu) - student Akademii Muzycznej w Poznaniu w klasie Waldemara Andrzejewskiego. Zdobywca wysokich lokat na licznych konkursach w Polsce i za granicą, w tym m.in. pierwszego miejsca w Międzynarodowym Konkursie Młodych Pianistów w Rzymie w 2003 r. oraz pierwszej nagrody w Międzynarodowym Konkursie Muzycznym Jeunesses Musicales w Bukareszcie w 2004 r. W VI Ogólnopolskim Konkursie im. Chopina w 2005 r. zajął trzecie miejsce. Swoje umiejętności doskonali na kursach organizowanych w Darmstadt, Dusznikach i Wrocławiu. Jest wielokrotnym stypendystą ministra kultury, koncertuje w kraju i za granicą.

Rafał Blechacz (ur. 30 czerwca 1985 r. w Nakle nad Notecią) - student Akademii Muzycznej im. Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie Katarzyny Popowej-Zydroń. Zdobywca czołowych lokat w ogólnopolskich konkursach pianistycznych w latach 1996-1999. Jest laureatem "Estrady Młodych" - Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku w 2002 r. W konkursach międzynarodowych: V Konkursie Młodych Pianistów Artur Rubinstein in Memoriam - Bydgoszcz 2002 oraz w V konkursie pianistycznym w Hamamatsu (Japonia, w 2003 r.) otrzymał drugie nagrody. W IV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Maroku (2004) zdobył pierwszą nagrodę. Triumfował również w V Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Chopina w Warszawie dla Kandydatów do XV Międzynarodowego Konkursu im. Chopina (2005 r). Koncertuje w kraju i za granicą, m.in. w Niemczech i Japonii.

Sławomir Wilk (ur. 4 stycznia 1982 r. w Szczecinie) - student V roku Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie Waldemara Wojtala. Laureat kilku konkursów pianistycznych, ogólnopolskich i międzynarodowych. W 2003 r. zajął II miejsce w Ogólnopolskim Konkursie im. Chopina w Warszawie. Doskonali umiejętności na kursach mistrzowskich, ukończył m.in. Letnią Akademię Muzyczną w Lipsku. Koncertuje w kraju i za granicą. Stypendysta m.in. ministra kultury, prezydenta Szczecina oraz Towarzystwa im. Fryderyka Chopina.

Szczepan Kończal (ur. 27 maja 1985 r. w Katowicach) - student I roku Akademii Muzycznej im. Szymanowskiego w Katowicach w klasie Józefa Stompla. Trzykrotny laureat Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. Chopina w Warszawie. W edycji specjalnej dla kandydatów do XV Międzynarodowego Konkursu im. Chopina w 2005 r. zajął czwarte miejsce. Stypendysta m.in. ministra kultury. Koncertował w Polsce i za granicą.

Stanisław Drzewiecki (ur. 15 lipca 1987 r. w Moskwie w Związku Radzieckim) - uczeń Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Karola Szymanowskiego w Warszawie w klasie prof. Tatiany Szebanowej. Pierwsze tournee koncertowe odbył mając sześć lat - wystąpił wówczas w Japonii z orkiestrą Sinfonia Varsovia. Od tej pory zagrał w wielu krajach kilku kontynentów, koncertując z najwybitniejszymi dyrygentami polskimi i zagranicznymi. W 2003 r. zagrał w nowojorskiej Carnegie Hall. Stanisław Drzewiecki nagrał w Polsce i za granicą siedem płyt CD, kilka z nich nominowano do nagrody Fryderyka. W 2003 r. zadebiutował jako kompozytor, pisząc muzykę do spektaklu "Król Olch" wystawionego w Teatrze Lalka w Warszawie. Jest laureatem m.in. Grand Prix na Europejskim Konkursie Telewizyjnym w Alicante (1999), triumfatorem X Konkursu Eurowizji w Bergen (2000 r) oraz zdobywcą Paszportu miesięcznika "Polityka".

d37qiq0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d37qiq0
Więcej tematów