Trwa ładowanie...
d3f66ny
19-09-2006 09:00

80-nanometrowe nowości ATI

W Sieci pojawiły się informacje na temat nowych kart graficznych ATI, bazujących na chipach wyprodukowanych w 80-nanometrowym procesie technologicznym. Modele Radeon X1950 Pro i Radeon X1650 XT pojawią się na rynku 17 października.
Sercem modelu X1950 Pro jest układ o kodowym oznaczeniu RV570. Produkowany on jest w 80-nanometrowym procesie technologicznym przez firmę Taiwan Semiconductor Manufacturing Company ( TSMC ). Urządzenie dysponuje 12 potokami renderującymi i 36 jednostkami Pixel Shader. Jego pamięci ( GDDR3 ) pracują z częstotliwością 1,4 GHz ( efektywnie ) i współpracują z 256-bitową szyną, natomiast rdzeń jest taktowany 580 MHz. Układ będzie kosztował prawdopodobnie 199-249 USD.

d3f66ny
d3f66ny

RV560 to oznaczenie układu, który będzie użyty w Radeonie X1650 XT. Podobnie jak poprzednik będzie on wytwarzany w 80-nanometrowym procesem technologicznym, wyposażony też zostanie w pamięci pracujące z częstotliwością 1,4 GHz, które jednak korzystają ze 128-bitowego interfejsu. Ponadto posiada 8 potoków renderujących, 24 jednostki Pixel Shader oraz rdzeń taktowany 600 MHz. Jego cena prawdopodobnie będzie oscylowała w przedziale 169-199 USD.

Warto też dodać, że nowe karty jako pierwsze modele ATI będą wyposażone w silnik Compositing CrossFire Engine zapewniający możliwość stworzenia platformy CrossFire bez potrzeby stosowania specjalnej karty typu master/slave. Ich głownymi rywalami będą GeForce 7900GS ( Radeon X1650XT ) i GeForce 7950GT ( Radeon X1950PRO ).

Najprawdopodobniej więc w połowie przyszłego miesiąca zaobserwujemy "wysyp" nowości różnych producentów kart graficznych opartych na zaprezentowanych układach.

d3f66ny
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3f66ny
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj