80 lat Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP
Muzułmański Związek Religijny w RP,
zrzeszający mieszkających w Polsce muzułmanów, obchodzi
80-lecie istnienia. Powstał 29 grudnia 1925 roku w Wilnie; skupiał
19 gmin wyznaniowych - poinformowali przedstawiciele Związku na
konferencji prasowej w Warszawie.
29.12.2005 | aktual.: 29.12.2005 15:15
Uroczyste obchody odbędą się w maju przyszłego roku, ale cały rok 2006 - jak powiedział mufti Tomasz Miśkiewicz - ma być dla muzułmanów w Polsce rokiem jubileuszowym.
Z tej okazji zaplanowano wystawy poświęcone 600-leciu osadnictwa Tatarów w Polsce, wydanie albumów o meczetach i obiektach sakralnych islamu, serię konferencji i seminariów nt islamu. Główne obchody wstępnie zaplanowano na 26-28 maja w Warszawie, Białymstoku, Bohonikach i Kruszynianach na Podlasiu.
Jednak - jak zaznaczył zastępca przewodniczącego Kolegium Związku Józef Jusuf Konopacki - gdyby okazało, że termin ten pokrywa się z datą przyjazdu do Polski papieża Benedykta XVI - obchody zostaną przesunięte.
Będą one miały charakter otwarty; mają wziąć w nich udział, oprócz zamieszkałych w Polsce muzułmanów, także m.in. przedstawiciele rządów krajów arabskich i muzułmańskich, dyplomaci, naukowcy.
Obecnie w Muzułmańskim Związku Religijnym istnieje osiem gmin: Białystok, Warszawa, Bohoniki, Kruszyniany, Poznań, Gdańsk, Bydgoszcz i Gorzów Wielkopolski. Należy do nich około 5 tys. osób, 75% z nich to muzułmanie pochodzenia tatarskiego.
Stosunek państwa do Muzułmańskiego Związku Religijnego reguluje ustawa z 1936 roku. Była ona zmieniana po II wojnie światowej w związku ze zmianą terytorium państwa polskiego i siedziby Związku (z Wilna na Białystok).
Po kilku latach konsultacji przygotowana została nowa ustawa, ale parlament poprzedniej kadencji nie zdążył jej uchwalić. Miałaby ona regulować działalność Związku i m.in. powołanie w Wojsku Polskim muzułmańskiego duszpasterstwa (imamatu), na wzór ordynariatu działającego przed wojną. Wśród najważniejszych obecnie dla Związku spraw jest także rozwiązanie problemu finansowania działalności organizacji.
Według szacunków Muzułmańskiego Związku Religijnego, w Polsce żyje do 30 tys. muzułmanów.