Społeczeństwo8. rocznica śmierci ks. Józefa Tischnera

8. rocznica śmierci ks. Józefa Tischnera

Mija 8. rocznica śmierci księdza Józefa Tischnera, jednego z najwybitniejszych i najbardziej twórczych współczesnych myślicieli polskich. Filozof, profesor Papieskiej Akademii Teologicznej, wykładał także filozofię dramatu w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie. Był założycielem oraz prezesem Instytutu Nauki o Człowieku w Wiedniu.

Józef Tischner urodził się 12 marca 1931 roku w Starym Sączu w rodzinie nauczycielskiej. Dzieciństwo i młodość spędził na Podhalu. Wstąpił do Krakowskiego Seminarium. Ukończył studia na wydziale teologii i filozofii Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 1963 roku uzyskał doktorat z filozofii pod kierunkiem Romana Ingardena. Habilitację otrzymał w 1974 roku na podstawie książki "Studia z teorii świadomości".

Głęboko zaangażowany w sprawy naszego kraju uczestniczył w pierwszym Zjeździe "Solidarności" w gdańskiej Olivii, gdzie odprawiał msze święte i głosił homilie. Przywiązany do ziemi rodzinnej, uwielbiany przez górali był kapelanem Związku Podhalan. Uczestniczył w licznych międzynarodowych konferencjach i sympozjach.

Ksiądz Tischner zajmował się głównie filozofią człowieka i teorią wartości. Interesowały go relacje między człowiekiem a Bogiem i kontakty międzyludzkie. Mówił, że podstawowym obowiązkiem filozofii jest wrażliwość na konkretny dramat człowieka.

Książki księdza Tischnera spotykały się z entuzjastycznym przyjęciem. Kilka z nich stało się bestsellerami, między innymi "Świat ludzkiej nadziei", "Polski kształt dialogu", "Etyka Solidarności", "Myślenie według wartości", "Polska jest ojczyzną", "Polski młyn". Publikacja "Tischner czyta Katechizm" z 1996 roku stała się największym sukcesem książki religijnej ostatnich lat.

Ksiądz Tischner był jednym z najbardziej popularnych polskich eseistów katolickich. Jako stały publicysta "Tygodnika Powszechnego" i "Gazety Wyborczej", podejmował bardzo głęboką, a zarazem prowokującą dyskusję o sytuacji Kościoła w Polsce.

Kazania księdza Tischnera gromadziły tłumy. Były żywe, wartkie i często dowcipne. Bóg w jego rozumieniu był zawsze bliski człowiekowi, wyrozumiały i obdarzony poczuciem humoru.

Ksiądz Tischner był laureatem wielu wyróżnień, między innymi Nagrody Fundacji Jurzykowskiego i Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek. W 1999 roku otrzymał najwyższe polskie odznaczenie - Order Orła Białego.

Zmarł 28 czerwca 2000 roku. Został pochowany na cmentarzu w Łopusznej, koło Nowego Targu, gdzie spędził dzieciństwo.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)