Trwa ładowanie...
ddnpmuo
ddnpmuo

8 ofiar śmiertelnych, 274 osoby ranne w zamieszkach w Ekwadorze

8 osób poniosło śmierć, a 274 zostały ranne w czwartek w Ekwadorze podczas buntu policjantów i operacji odbicia prezydenta Rafaela Correi ze szpitala - podała w sobotę agencja AFP, powołując się na ekwadorskie ministerstwo zdrowia.
Share
ddnpmuo

Dwie osoby, które zginęły to policjanci, a sześć - cywile. W Quito, stolicy kraju, śmierć poniosły trzy osoby, a w Guayaquil, drugim co do wielkości mieście Ekwadoru - 5.

W czwartek około dwóch tysięcy policjantów protestowało przeciwko cięciom budżetowym. Zaatakowali budynki rządowe, zmuszając prezydenta do ucieczki do szpitala.

Zbuntowani stróże porządku więzili Correę w szpitalu przez 11 godzin. Ma zoperowane przez lekarzy kolano, ponieważ zwichnął je, gdy uciekał z członkami swej osobistej ochrony przed policją. Zaatakowała go granatami łzawiącymi i armatką wodną, gdy próbował przemawiać do zbuntowanych.

ddnpmuo

O niepowodzeniu próby zamachu stanu przesądziła lojalność, jaką zachowali wobec konstytucyjnego prezydenta Ekwadoru dowódcy sił zbrojnych, oraz natychmiastowe poparcie OPA, prezydentów państw Ameryki Łacińskiej i Unii Europejskiej.

Ekwadorska policja zmilitaryzowana jako powód buntu podała uchwaloną w środę przez parlament ustawę, która odbiera policji niektóre przywileje finansowe oraz wydłuża staż potrzebny do uzyskania awansu służbowego.

Correa uważa, że za buntownikami stoi jego główny przeciwnik, były prezydent Lucio Gutierrez.

ddnpmuo

Podziel się opinią

Share
ddnpmuo
ddnpmuo
Więcej tematów